Skip to content

Reforma territoriale/ PS-PD bien dakort me shtyrjen e afatit të punës së Komisionit

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Mazhoranca dhe opozita kane rene dakord per te shtyre me 3 jave afatin e komisionit te reformes te reformes territoriale, deri ne daten 21 tetor.

Prej muajit qershor komisioni ka zhvilluar seance degjimore me te gjithe aktoret qe kane lidhje te drejtperdrejte me pushtetin vendor dhe tani pritet qe ekspertet e seciles parti te paraqesin raportin perfundimtar.

Deri tani partia socialiste ka mbeshtetur reformen e realizuar ne vitin 2014 dhe ndarjen e vendit ne 61 bashki.

Ndersa deputete demokrate kerkojne qe vendi te ndahet ne 92 bashki dhe ne 6 rajone.

Edhe partia demokratike e drejtuar nga Berisha ka hartuar nje draft ku kerkon qe shqiperia te kete 95 bashki dhe 6 rajone.

Mbetet per tu pare nese shtyrja e afatit te punes se komisionit do te prodhoje ndonje kompromis mes mazhorances dhe opozites per numrin e bashkive, apo palet nuk do te levizin nga pozicionet e tyre.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë