Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Qeveria e Ukrainës do të nderojë një grup ushtarësh që vdiqën duke mbrojtur një nga ishujt e vendit nga forcat ruse.

Kievi thotë se humbi kontaktin me 13 roje kufitare të vendosur në ishullin Zmiinyi (Ishullin e Gjarpërinjve), pasi ata refuzuan të ndiqnin urdhrat e një luftanijeje ruse për të dorëzuar armët e tyre.
Ukraina thotë se ata më pas u bombarduan nga ajri dhe deti.

Por Rusia mohon të ketë vrarë dikë dhe thotë se të gjitha trupat janë dorëzuar.

Ishulli i vogël është 142 km (88 milje) në jug të Odessa në Detin e Zi.

Në regjistrimet audio të paverifikuara të lëshuara nga qeveria ukrainase, dëgjohen ushtarët duke shkëmbyer komente me një luftanije ruse.
“Kjo është një anije luftarake ruse,” thotë një zë në klip.
“Unë ju propozoj të lini armët dhe të dorëzoheni për të shmangur gjakderdhjen dhe viktimat e panevojshme. Përndryshe do të bombardoheni.”

Sipas audios, ushtarët ukrainas mund të dëgjohen duke folur mes tyre duke rënë dakord.

Më pas ata përgjigjen: “Anije luftarake ruse, shko në ferr”.

Sipas Ukrainës, këto ishin fjalët e fundit të dëgjuara nga ishulli përpara se Rusia të fillonte sulmet.

“Në ishullin tonë Zmiinyi, duke e mbrojtur atë deri në fund, të gjithë rojet kufitare vdiqën heroikisht,” vuri në dukje Presidenti Volodymyr Zelensky.

“Por ata nuk u dorëzuan. Të gjithëve do t’u jepet pas vdekjes titulli Hero i Ukrainës. I përjetshëm kujtimi për ata që dhanë jetën për Ukrainën.”

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re