Skip to content

Rënia e palavdishme e Frederick Barclay: lutet për “varfërinë” e tij!

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Për dekada të tëra, binjakët miliarderë Barclay i janë shmangur syrit të publikut, duke jetuar në një ishull të vogël në Kanalin Anglez. Megjithatë, vitet e fundit, privatësia e tyre ka rënë viktimë e një breshëri zbulimesh për jetën e tyre personale.

Megjithëse 87-vjeçari Frederick Barclay iu shmang burgut, ai do të përballet me drejtësinë për shpërfillje të gjykatës pasi gjykatësi Jonathan Cohen vendosi se Barclay nuk kishte shlyer këstin e parë prej 50 milion £ (nga gjithsej 100 milion £) ndaj ish-gruas së tij

Ky vendim gjykate, edhe pse nuk përfshin dënimin me burg, është “rënia” e një prej biznesmenëve më të pasur ndonjëherë të Britanisë. Duhet të theksohet se Frederick ka krijuar një “perandori” miliardëshe me vëllain e tij binjak David, e cila ka një ndikim të madh në publik, si pronarë të gazetës Daily Telegraph.

Binjakëve iu dha titulli “Sir” gjatë postit të kryeministrit të Tony Blair nga Mbretëresha Elizabeth në vitin 2000. Boris Johnson shprehu trishtimin e tij për vdekjen e David Barclay vitin e kaluar. Margaret Thatcher kaloi muajt e fundit të jetës së saj në hotelin Ritz në Londër, në pronësi të Barclays.

Frederiku theksoi para gjykatës se nuk mund të paguajë, ndërsa pohoi se kishte bërë gjithçka që kishte për të gjetur paratë. Si arsye ai paraqiti problemet me nipat e tij, tre djemtë e Davidit, të cilët nuk i dhanë atij akses në para me të cilat ai mund të përmbushte urdhrin e gjykatës. Frederick Barclay u lut për varfërinë dhe kërkoi ndihmë nga qeveria.

Binjakët ishin miliarderë jashtëzakonisht ekscentrikë dhe të fshehtë, të cilët jetonin në një kompleks të madh familjar në një parajsë fiskale pranë jugut të Anglisë.

Të lindur në Londër, ata u rritën në një banesë të vogël e cila “dridhej” sa herë kalonte treni aty pranë. Pasi mbaruan shkollën në moshën 16 vjeç, binjakët morën punë në departamentin e kontabilitetit të General Electric.

Në vitet ’60, binjakët konvertuan dy shkolla të vjetra me konvikt në hotele dhe investuan në birrari dhe kazino, duke krijuar perandorinë e tyre.

Vëllezërit dikur të pandarë filluan dalëngadalë të humbin kontaktet me njëri-tjetrin. Familja u copëtua nga shitja e Ritz-it të cilin Barclays e kishin blerë për 75 milionë funte në vitin 1995.

Hoteli i famshëm u vu në shënjestër të tabloidëve në vitin 2020 kur një nga djemtë e Davidit, Alistair Barclay, u akuzua se kishte vendosur një “krevat” në një suitë të përdorur nga Frederick dhe vajza e tij Amanda për të përgjuar bisedat e tyre në lidhje me shitjen e Ritz. Frederick punësoi sigurimin e hotelit dhe regjistroi vëzhgimin e paligjshëm me një kamerë të fshehtë.

Mbesat kanë paguar 800 mijë paund si zgjidhje jashtë gjykatës por e gjithë situata nxori në pah përçarjen mes familjarëve. Kjo ndarje u përshkrua nga Frederick si “gabimi më i madh i jetës sime”.

Sipas ish-gruas së Frederikut, Hiroko, binjakët kishin luajtur aq keq në jahtin e tyre luksoz sa u përplasën.

Gjykatësi ndau pasuritë e perandorisë, duke ofruar 25% në një trust për Amandan, me pjesën tjetër për tre djemtë e Davidit.

Zgjidhja e divorcit prej 100 milionë funtesh është një nga më të mëdhenjtë në historinë britanike, të paktën për sa i përket publikut, pasi elita britanike zakonisht preferon zgjidhjet jashtë gjykatës.

Barclay, megjithatë, nuk arriti të mbledhë paratë dhe gjyqtari Cohen u përgjigj se kishte tre muaj për t’i shlyer ato. Ish-gruaja e Barclay pretendoi se manjati po përpiqej të “vononte pagesën dhe të fshihej pas procedurave ligjore deri në vdekjen e njërit prej të dyve”.

Cohen akuzoi Barclay se e mbante Hirokon “në errësirë” në lidhje me pasurinë e familjes “në mënyrë që të ulë taksat e tij dhe të mbajë kontrollin absolut të pasurisë së tij”.

Barclay është gjithashtu përfituesi kryesor i një trusti me vlerë 545 milionë funte, sipas ekipit ligjor të Hirokos. /tesheshi.com/

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë