Republikanët në Dhomën e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, kanë nisur  hetimet te cilat kane si qellim shkarkimin e presidentit Joe Biden. Ata organizuan seancën e parë per largimin e kreut te shbtepise se bardhe duke pershkallezuar një hetim 8 mujor korrupsioni.

 

Udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, deklaroi se hetimet kanë në qendër dyshimet se Hunter Biden, djali i presidentit ka përdorur dhe shfrytëzuar pozitën e të atit në aktivitete e tij të biznesit.

 

Disa nga verifikimet përfshijnë kontrrollet bankare te familjes biden dhe  deshmite e bashkepunetoreve per te vertetuar  perfshirjen e tij.

 

Ndërkohë  Shtëpia e Bardhë i ka mohuar akuzat duke e  konsideruar procesin si “pengesë politike”.

 

Presidenti Joe Biden vijon  fushatën i qetë teksa paralajmeroi se Trump dhe aleatet e tij paraqesin rrezikshmeri per demokracinë.

Ende është shumë herët për të kuptuar nëse hetuesit e Kongresit do të kërkojnë votim në Kongres, për shkarkim të Biden, pas përfundimit të seancave.

 

Djali i presidentit , Hunter Biden është akuzuar penalisht për tri shkelje, përfshirë atë se ka gënjyer kur ka blerë një armë.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re