Reshje bore dhe ngrica në Dibër/ Ja si paraqitet situata në akset kryesore, nuk lejohet qarkullimi pa zinxhira

261659469_4662466780465553_8766648987363690502_n-e1638262347231.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Policia ka dhënë informacion lidhur me situatën në akset rrugore në Dibër, pas reshjeve të dendura të shiut.

 

Për shkak të reshjeve të dëborës janë krijuar ngrica dhe vështirësi në rrugë, ku si pasojë qarkullohet vetëm me zinxhirë në akset rrugore Peshkopi-Maqellarë-Bulqizë ; Bulqizë-Klos; Klos-Qafë Murrizë. Aksi rrugor Klos-Mat- është i hapur, aktualisht pa probleme.

 

Nisur nga situata e krijuar, shërbimet e Policisë Rrugore nuk do të lejojnë kalimin e automjeteve në drejtim të bypass-it në rrugën e Arbërit dhe në Qafë Murrizë, as në gjitha ato akse rrugore në të cilat ka prezencë të dëborës, pa vendosur zinxhirët dhe gomat dimërore.

 

Policia Rrugore apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve që të rrisin kujdesin në rrugë gjatë kalimit në të gjitha akset rrugore, pasi ka prezencë të akullit e të dëborës, të vendosin rripin e sigurimit, të mos qarkullojnë me shpejtësi, të mos kryejnë parakalime dhe të mos drejtojnë mjetin nën ndikimin e alkoolit, të rrisin vigjilencën si dhe të shmangin qarkullimin e pa nevojshëm.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë