Paraditja e ditës së dielë sollën reshje të dendura në pjesën më të madhe të vendit. Por, orët në vijim sjellin pakësim të dukshëm të reshjeve në zonat perëndimore, ndërsa ato do të mbeten intensive në zonat lindore.

Kjo situatë do
te vijojë deri vonë në mbrëmje kur reshjet do të jenë të pranishme në vend, por
në sasi të pakta.

Edhe e hëna,
deri në mbrëmje do të vijojë me reshje të pakta, por me erë të fortë, ndërsa
dita e martë dhe e gjithë java tjetër sjelle mot të kthjellët, por të ftohtë.

Parashikohet
që temperaturat e natës dhe mëngjeseve të javës qe vjen, të zbresin deri -5°C,
ndërsa në zonat perëndimore, termometri gjatë mesditës nuk do të shënojë më
lart se 13°C, megjithëse do te ketë kthjellime.

Për sa i përket probleme në trafikun detar, era mbetet e fortë. Gjate së hënës, në det të hapur era do të arrijë shpejtësi deri 90 km/h ndërsa dallgëzimi mbetet i lartë, deri 6-7 ballë.