Presidenti Afganistan Ashraf Ghani ka fituar 50.64 përqind të votave në zgjedhjet presidenciale të 28 shtatorit, sipas rezultateve paraprake të publikuara nga Komisioni i Pavarur Zgjedhor (IEC).

Konkurrenti kryesor i Ghani, Abdullah Abdullah, mori 39.5 përqind, tha Hava Alam Nuristani, kryetari i IEC.

Rezultatet e zgjedhjeve u vonuan disa herë pas akuzave për mashtrim elektoral.

Abdullah u përpoq të diskreditojë procesin e numërimit të votave, duke hedhur akuza për manipulim. Nëse këto rezultate mbesin, Ghani do të shpallet fituesi i zgjedhjeve të raundit të parë.

Ankesat zyrtare tani mund të paraqiten në Komisionin e Ankesave Zgjedhore. IEC nuk e ka njoftuar kur planifikon të nxjerrë rezultatet përfundimtare zyrtare.

Nuristani paralajmëroi në një konferencë shtypi në Kabul se rezultati i zgjedhjeve mund të ndryshojë pasi të merren në konsideratë rezultatet përfundimtare dhe ankesat zyrtare.

Nëse Ghani mban më pak se 50 përqind nga rezultatet përfundimtare dhe asnjë kandidat tjetër nuk fiton shumicën, do të mbahet një raund i dytë i zgjedhjeve.

Në një deklaratë të lëshuar të dielën, zyra e Abdullahut tha që nuk pranon rezultatet paraprake dhe se komisioni nuk adresoi mashtrimet zgjedhore.

Nga 9.7 milion votues të regjistruar, 1.9 milion shkuan në votime, sipas IEC.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re