Zyrtarët shëndetësorë në Guine të dielën konfirmuan se të paktën tre njerëz kanë vdekur nga Ebola atje, rastet e para të deklaruara pasi ishte një nga tre kombet e Afrikës Perëndimore që luftuan epideminë më vdekjeprurëse në botë të Ebola që përfundoi pesë vjet më parë.

Katër persona të tjerë janë konfirmuar me Ebola, sipas një deklarate nga ministria e shëndetësisë. Të shtatë rastet pozitive morën pjesë në varrimin e një infermiere në Goueke më 1 Shkurt dhe më vonë treguan simptoma të Ebola duke përfshirë ethe, diarre, të vjella, tha deklarata e ministrisë.

Qeveria ka shpallur një epidemi të Ebola-s dhe ka filluar gjurmimin e kontakteve dhe izolimin e rasteve të dyshuara. Gjithashtu ka dërguar një ekip emergjence për të mbështetur ekipet lokale në Goueke dhe ka përshpejtuar prokurimin e vaksinave të Ebola nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

“Unë konfirmoj që është Ebola. Rezultatet e vërtetojnë atë”, tha Ministri i Shëndetësisë Remy Lamah për Associated Press me telefon.

Pacientët u testuan për Ebola pasi treguan simptoma të etheve dhe ata që ranë në kontakt me të sëmurët tashmë janë në izolim, thanë zyrtarët. Njoftimi i Guinesë vjen një javë pasi Kongo lindore konfirmoi se kishte raste.

Ekspertët e shëndetit në Guinea thonë se këto raste të fundit mund të jenë një pengesë e madhe për kombin e varfër, tashmë duke luftuar COVID-19 dhe i cili është ende duke u rikuperuar nga shpërthimi i mëparshëm i Ebola, i cili vrau 2,500 në Guinea ku filloi. Më shumë se 11,300 njerëz vdiqën në atë shpërthim që goditi gjithashtu vendet fqinje të Liberisë dhe Sierra Leones midis 2014 dhe 2016.

(S.D/Faxweb.al)

/faxweb