Gazeta amerikane The New York Times (NYT) zbulon detajet e tentativës për grusht shteti që u pengua nga autoritetet në Gjermani të mërkurën e kaluar, qëllimi i të cilit ishte përmbysja e qeverisë dhe kancelarit Olaf Scholtz.

Në një raport më të gjerë nga Berlini, NYT citoi prokurorët dhe zyrtarët e inteligjencës gjermane të thoshin se Heinrich XIII, i cili e quan veten princ dhe besohet të jetë organizatori i grushtit të dështuar, përdori shtëpinë e tij në Bad Lobenstein, shteti i Turingisë, tre orë larg në jug të Berlinit, për të zhvilluar takime ku ai dhe një grup “bashkëkomplotistësh të ekstremit të djathtë” planifikuan rrëzimin e qeverisë dhe ekzekutimin e kancelarit.

Grupi përdori bodrumin e shtëpisë për të ruajtur një arsenal armësh dhe eksplozivësh, sipas një raporti të përgatitur nga Katrin Bennhold, shefe e zyrës së NYT në Berlin dhe reporterja Erika Solomon.

Heinrich XIII, 71 vjeç, një pasardhës i pasur i një familjeje fisnike 700-vjeçare, mund të duket si dikush me pak shanse për të qenë drejtuesi në këtë lloj intrigash.

Prokurorët thonë se bashkëpunëtorët e tij e vendosën atë të bëhej kreu i shtetit në regjimin pas grushtit të shtetit.

“Qytetarët e Rajhut” sollën një reputacion të keq

Nostalgjik për ditët e Perandorisë Gjermane para vitit 1918, kur paraardhësit e tij sundonin shtetin në Gjermaninë Lindore, princi i familjes Reuss përqafoi hapur teorinë e konspiracionit që u përhap në qarqet e ekstremit të djathtë, duke argumentuar se Republika Federale e pasluftës – Gjermania nuk ishte një shtet sovran por një korporatë e cila u krijua nga aleatët pas Luftës së Dytë Botërore.

Mbështetësit e kësaj teorie konspirative e quajnë veten Reichsburger, domethënë “Qytetarë të Rajhut”.

Ka shumë prej tyre në Turinginë juglindore, një shtet ku nazistët morën për herë të parë pushtetin lokal më shumë se 90 vjet më parë, përpara se të fillonin të krijonin “Rajhun e Tretë”.

Partia Alternativa për Gjermaninë (AfD) është sot forca më e madhe politike aty dhe autoritetet arrestuan një nga përfaqësuesit e saj në Parlament javën e kaluar, si pjesë e një fushate kundër komplotistëve të dyshuar të udhëhequr nga Princi Heinrich XIII.

Gazeta amerikane beson se ishin “Qytetarët e Rajhut” që i dhanë Bad Lobenstein-it një reputacion të keq, për zemërimin e madh të hotelierëve dhe tregtarëve vendas që duan të tërheqin turistë në rajon, ku ndërtesat prej guri dhe kullat e kishave mesjetare janë të shpërndara nëpër peizazhe piktoreske të pyjeve dhe liqeneve me pisha.

“Ata nuk jetojnë në një shtet të vërtetë gjerman”

Andree Burkhardt, një anëtar i këshillit lokal në rajon, i tha NYT se ata ishin të befasuar nga prania e një grupi të krahut të djathtë në qytetin e tyre, duke thënë se ai kurrë nuk e imagjinonte se do të shihte një ekstremizëm të tillë.

Sa herë që Burkhardt dhe kolegët e tij këshilltarë ngrenë një tezgë në tregun lokal për të dëgjuar ankesat e banorëve vendas, ata përfundojnë duke u përballur me një breshëri abuzimi verbal nga njerëzit që këmbëngulin se ai punon për një shtet inekzistent, domethënë Gjermaninë.

Këta njerëz akuzojnë Burkhardt-in dhe anëtarët e këshillit lokal se nuk janë shtetas gjermanë dhe se “nuk jetojnë në një shtet të vërtetë gjerman”.

Megjithatë, “Qytetarët e Rajhut” dukej se nuk ishin gjë tjetër veçse një shqetësim lokal derisa Heinrich XIII u shfaq në skenë.

Princi ndoqi qëllimin e tij për të rindërtuar Rajhun Perandorak Gjerman në fronte të shumta, dhe e bëri këtë në një mënyrë që pothuajse dukej se besonte se bota e tij plot fantazi ekzistonte tashmë.

NYT raporton se Peter Hagen, kryeredaktori i gazetës lokale në Bad Lobenstein, mësoi për herë të parë në prill 2021 se qyteti kishte një princ.

Dhe pikërisht atëherë banorët nisën t’i tregonin për posterat e çuditshëm parazgjedhorë që ishin ngjitur në rrugët poshtë shtëpisë së fshatit të princit, e cila përdoret si shtëpizë gjuetie.

Në postera, banorët ishin të ftuar të konkurrojnë në zgjedhjet e mbajtura nga “Komisioni Zgjedhor Reuss”.

“Ju jeni pa shtetësi dhe nuk keni të drejta”

Asnjë zgjedhje zyrtare nuk u mbajt në atë kohë.

Hagen u bë edhe më dyshues verën e kaluar, pasi ndoqi Heinrich XIII dhe një figurë tjetër vendase nga lëvizja “Qytetarët e Rajhut” teksa mbanin një leksion në zyrën komunale me titull: “Ngjarje informative rreth BRD GmbH”, një akronim për Republikën Federale të Gjermanisë.

Shqetësimi në mesin e banorëve të Bad Lobenstein filloi të rritet në korrik, kur një letër e ndërthurur me pasthirrma dhe shkronja të mëdha mbërriti në kutitë e tyre postare, duke i ftuar ata të aplikonin përmes një faqeje interneti për të marrë nënshtetësinë në “Shtëpinë e Reuss”.

Në një letër drejtuar banorëve shkruhej: “A mendoni se diçka nuk shkon në këtë vend? A e dinit që në fakt nuk keni asnjë shtetësi, se në fakt jeni pa shtetësi dhe nuk keni të drejta?”

Inteligjenca gjermane e ka monitoruar princin që nga vjeshta e vitit 2021.

Zyrtarët e inteligjencës theksuan se grupi i grushtit të shtetit ishte gati të zbatonte planin e tij dy herë këtë vit; njëra në mes të marsit dhe tjetra në shtator.

Shërbimet e sigurisë ishin në gatishmëri të lartë, por plani vonohej çdo herë.

Zyrtarët e mirëinformuar thanë se princi kërkoi gjithashtu aleatë midis shokëve të tij aristokratë, duke udhëtuar në Austri dhe Zvicër për t’u kënaqur me fisnikërinë gjermane dhe për të marrë donacionet e tyre për të financuar “komplotin” e tij.

Tendencat antisemite dhe interesi për teoritë konspirative

Falë parave që ai mblodhi, grupi i tij bleu një telefon satelitor për të komunikuar jashtë linje gjatë dhe pas grushtit të shtetit të planifikuar.

Telefonat u gjetën më vonë në një fermë gjatë një bastisjeje.

Gjithashtu, Heinrich XIII bëri kontakte me diplomatë rusë, me ndihmën e një vajze më të re ruse, e identifikuar nga prokurorët vetëm si Vitaly B.

Sipas zyrtarëve të inteligjencës, nuk është e qartë se kur dhe si u radikalizua Heinrich XIII.

Ai jetonte në periferinë e pasur Westend të Frankfurtit, ku punoi si ndërmjetës dhe konsulent imobiliare.

Kur filloi të kalonte fundjavat e rregullta në Bad Lobenstein vitin e kaluar, Princi Reuss ishte tashmë i thellë në lëvizjen Reichsburger.

Por tendencat e tij antisemite dhe interesi për teoritë konspirative janë të dokumentuara mirë.