Të paktën 6 persona kanë humbur jetën si pasojë e rrëzimit të një avioni ushtarak në Meksikë.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes të Meksikës, avioni i llojit Learjet 45 XR i forcave ajrore në orët e mëngjesit është rrëzuar në Xalapa, kryeqyteti i shtetit Veracruz.

Në aksident kanë humbur jetën 6 ushtarë, ndërsa nuk u bë i ditur shkaku i rrëzimit të avionit.

Sipas lajmeve në mediat lokale, avioni gjatë uljes në aeroport ka dalë jashtë piste dhe ka marrë flakë.

Ka filluar hetim në lidhje me aksidentin.