Ministria e Shëndetësisë ka publikuar shifrat e rasteve të reja me Covid gjatë 24 orëve të fundit.

Sipas njoftimit të Ministrisë janë kryer 2387 testime nga të cilat 279 qytetarë kanë rezultuar të infektuar. Ndërkohë janë regjistruar 2 humbje jete dhe 483 të shëruar në 24 orët e fundit

“Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 2387 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 279 qytetarë, në këto bashki:86 në Tiranë, 25 në Sarandë, 16 në Fier, 14 në Lushnje, 12 në Gjirokastër, nga 10 qytetarë në Berat, Vlorë, 7 në Sarandë, nga 6 qytetarë në Durrës, Elbasan, nga 5 qytetarë në Mirditë, Gramsh, nga 4 qytetarë në Prrenjas, Peqin, Kuçovë, nga 3 qytetarë në Vau i Dejës, Kamëz, Vorë, Kavajë, Patos, Divjakë, Mallakastër, Memaliaj, Devoll, Dimal, Skrapar, nga 2 qytetarë në Cerrik, Poliçan, Libohovë, Delvinë, Himarë, Selenicë, Roskovec, Krujë, Kurbin, Has, Kukës, Malësi e Madhe, nga 1 qytetar në Tropojë, Lezhë, Rrogozhinë, Dropull, Përmet, Tepelenë, Korçë, Belsh.

Janë 3763 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 73 pacientë, nga të cilët 13 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka dy humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetare nga Berati 64 vjeçe, një qytetar nga Durrësi 75 vjeç. Janë shëruar 483 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 263,518 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (21 Shkurt 2022)Raste të reja ditore 279Të shëruar në 24 orë 483Të shtruar në spitale 73Humbje jete në 24 orë 2Testime ditore 2387

Testime totale 1,732,633Raste pozitive 270,734Raste të shëruara 263,518Raste Aktive 3763Humbje jete 3,453

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 1158Fier 610Elbasan 416Vlorë 361Berat 283Lezhë 246Kukës 161Durrës 159Gjirokastër 129Shkodër 126Korçë 94Dibër 20″