Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Një adoleshente ka vdekur pasi provoi një trend të rrezikshëm në TikTok, i cili rezultoi në mbytjen e saj.

Christy Sibali Dominique Gloire Gassaille, 16 vjeç, vdiq më 27 maj pasi dyshohet se luajti ‘Scarf Game’ në shtëpinë e saj. Loja, një variant i Sfidës Blackout, përfshin njerëzit që vendosin rroba rreth qafës.

Loja online mund të rezultojë në nivele të ulëta të oksigjenit në tru, duke shkaktuar konfiskime, lëndime të rënda dhe madje edhe vdekje.

Pas vdekjes së saj muajin e kaluar, adoleshentja Christy u varros në varrezat Fleury les Aubrais, pranë shtëpisë së saj në Orléans, Francë, më 7 qershor. Ajo ishte me origjinë nga Republika Demokratike e Kongos.

Shumë të rinj kanë vdekur pasi kanë provuar sfida të ndryshme në TikTok. Në janar, një vajzë 12-vjeçare vdiq në Argjentinë pasi thuhet se mori pjesë në të njëjtën lojë me shall në internet. Milagros Soto u gjet e vdekur në dhomën e saj të gjumit pasi filmoi të gjithë incidentin.

Javën e kaluar, një vajzë 11-vjeçare vdiq pasi mori pjesë në një lojë të ngjashme në internet të njohur si ‘Clonazepam Challenge’.

Clonazepam përdoret për të trajtuar krizat, çrregullimet e panikut dhe çrregullimet e ankthit. Vajza u rrëzua në klasë pasi kishte konsumuar dy pilula më 29 maj.  Nxënësja u diagnostikua me vdekje truri në spital, por ndërroi jetë nga një hemorragji në tru dy ditë pasi u shtrua.

Muajt e fundit, një variant tjetër i “Kushdo që bie në gjumë i fundit fiton” është bërë gjithnjë e më popullor në vende të tilla si Peruja, Kili, Ekuador dhe Meksika.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re