Skip to content

Rrjeti i trafikut Brazil-Portugali-Belgjikë, kapen 350 kg kokainë, një shqiptar ishte koka organizuese

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Prej kohësh, me mbështetjen bashkëpunuese të agjentëve të DEA-s, Policia Federale e Brazilit po zhvillonte një sërë hetimesh për A. D, një trafikant ndërkombëtar droge nga Shqipëria i cili është në kërkim.

Të dhënat dhe gjetjet e gjurmimit të departamentit të inteligjencës lejuan Policinë Federale të Brazilit të identifikonte një nga ambientet e A. D. në Sao Paulo, Brazil, të ruajtur nga bandat lokale të Favelës.
Më 7 qershor u konstatua vendndodhja e objektivit dhe u lëshua urdhri i kontrollit nga prokuroria.

Njëzet e pesë agjentë të Policisë Federale bastisën vendin, çarmatosën dy shoqërues dhe gjetën 230,000 dollarë amerikanë në para të gatshme, si dhe 350 kg kokainë të pastër të paketuar në pako luksoze të personalizuara të Louis Vuitton për t’u dërguar në Antwerp, Belgjikë.

Në të njëjtin rast, policia sekuestroi gjithashtu dy telefona celularë të koduar, dy armë sulmi AK 47 dhe një USB që përmban një video regjistrim të procesit të ngarkimit të ngarkesës së kokainës në portin e shtetit Sao Paulo të Brazilit.

Pavarësisht se sasia e saktë e substancës ishte ende për t’u përcaktuar, pamjet kishin një vulë datë dhe orë dhe ekspozonin qartë kodin në ndarjen e saktë të varkës aktuale ku droga ishte ruajtur fshehurazi.

Raportet e hetimit të javës së kaluar dhe analiza e saktë e përmbajtjes së përmendur të flash drive çuan në identifikimin e jahtit që udhëtonte në oqean.

Sipas autoriteteve federale braziliane, anija me flamur maltez ishte nisur për herë të parë muaj më parë, nga porti i Monakos.

Shtatë anëtarë të ekuipazhit kishin mirëpritur në bord një ekip prej gjashtë studentësh të doktoraturës filozofike nga Universiteti i Sunshine Coast, Queensland, Australi, zbarkuan në Nice dhe ishin gati për të ndërmarrë një udhëtim ekspedite në Brazil.

Siç ishte planifikuar në itinerarin e tyre të financuar nga bursa, ata fillimisht lundruan përgjatë vijës bregdetare spanjolle, më pas përmes ngushticës së Gjibraltarit dhe rreth ishujve Kanarie, për t’u nisur më në fund në Oqeanin Atlantik, duke synuar portin e shtetit të Sao Paulos si destinacionin e tyre përfundimtar.

Rruga shtesë detare Sao Paulo-Lisbonë e zbuluar brenda përmbajtjes së USB-ve që u mundësoi autoriteteve braziliane të lajmëronin menjëherë homologët e tyre portugez për të kapur, ndalur dhe kontrolluar jahtin gjatë ndalesës së tij në Lisbonë, përpara se të lundronin nëpër oqeane për të zbritur përfundimisht në Brisbane, Australi, në gusht, sipas planit.

Falë Njësisë Kombëtare për Luftën kundër Trafikut të Drogës, ngarkesa nuk arriti kurrë në destinacionin e saj përfundimtar. Policia portugeze përdori radarin e largët të njohjes automatike të objektivit (ATR) për të monitoruar jahtin në rrugën e tij për në Lisbonë.

Më 8 qershor, sapo ky i fundit hyri në ujërat ndërkombëtare portugeze të Oqeanit Atlantik, Njësia e Kontrollit Bregdetar të Gardës Kombëtare Republikane mbërriti me mjetet ujore ushtarake, duke pohuar juridiksionin e saj mbi ndalimin e menjëhershëm të jahtit, arrestoi trembëdhjetë personat në bord dhe menjëherë kërkuan provat materiale të përmbajtjes së siguruar të filmimit.

Kërkimi i policisë zbuloi një ndarjeje të fshehur në dyshemenë e varkës ku kishte 650 kg kokainë të pastër në të njëjtat pako të personalizuara Louis Vuitton të gjetura në Sao Paulo. Adresa e dorëzimit: Brisbane- (Da Vinçi —AUBNE) Australi. Midis gjetjeve, u sekuestruan edhe 4 pushkë sulmi AK 47, 2 telefona celularë të koduar dhe 60,000 dollarë australianë.

Roli i shqiptarit
Inteligjenca konfirmon përfshirjen e një shtetasi tjetër shqiptar, përveç koordinatorit brazilian të aktivitetit, Altin ​​Drimadha. Ai besohet se koordinon gjerësisht operacionet nga një gradë më e lartë dhe lidhet me një të kaluar kriminale domethënëse në Australi që mund të kontribuojë në zbulimin e tablosë më të madhe.

I përfshirë në vepra jashtëzakonisht të dhunshme, të lidhura me krimin e organizuar, të kryera nga bandat e të motoçikletave të Adelajdës, ky gangster i dytë shqiptar ofron pista premtuese për hetimin. Në fakt, modus operandi, tatuazhi i veçantë i të dyshuarve dhe destinacioni i paligjshëm i ngarkesave përpara konfiskimit të tij përfundimtar duket se vërtetojnë pretendimin e prokurorëve kundër Klubit të Motorëve Comanchero, një bandë e jashtëligjshme motoçikletash në Australi.

Duke pasur parasysh provat, raportet e arrestimeve, pamjet dhe inteligjencën e mbledhur, Interpoli ka ndërhyrë për të hetuar një rrjet më të gjerë të organizatave kriminale që veprojnë ndërkombëtarisht për të mbuluar fushat e mëposhtme: Adelaide dhe Brisbane – Australi, Amsterdam – Holandë, Antwerp – Belgjikë, Monte Karlo – Monako.

Gangsteri shqiptar me sa duket ka ikur nga Brazili dhe mund të jetë aktualisht në kufijtë e Bolivisë.
Burimi: Ora News

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë