Të paktën 17 të zhdukur dhe 77 të plagosur janë raportimet e para për një zjarr që shpërtheu nga rrufeja në impiantet e naftës në Kubë, qeveria e së cilës kërkoi ndihmë nga jashtë të shtunën.

Të zhdukurit janë zjarrfikësit që ishin më afër një rezervuari të djegur kur ndodhi një shpërthim i fuqishëm, sipas presidencës kubane, e cila “kërkuan ndihmën dhe këshillën e vendeve mike me përvojë në sektorin e naftës”.

Në një postim në Twitter, presidenti kuban Miguel Díaz-Canel vlerësoi se do të duhet kohë derisa zjarri të vihet nën kontroll.

Tre të plagosur janë shtruar në spital në gjendje kritike, tre të tjerë janë në gjendje shumë të rëndë dhe 12 janë plagosur rëndë, shkruan Granma, gazeta zyrtare e K.E. të Partisë Komuniste të Kubës.

Zjarri shpërtheu të premten në mbrëmje kur rrufeja goditi një nga rezervuarët në fabrikën e naftës në periferi të Matanzas, një qytet me 140,000 banorë që ndodhet rreth 100 kilometra në lindje të Havanës. Zjarri u përhap më pas në një rezervuar të dytë.

Sipas Granma-s, rrufepritësja nuk mund të përballonte fuqinë e shkarkimit elektrik.

Guvernatori i Matanzas, Mario Sabines Lorenzo, tha se rreth 800 njerëz ishin evakuuar nga zona.

Sipas Asbel Leal, drejtor i operacioneve tregtare të Unionit Kuba Petoleo (CUPET), rezervuari i parë “përmbante pothuajse 26,000 metra kub naftë të brendshme – ose rreth 50% të kapacitetit të tij maksimal” në kohën e fatkeqësisë. Rezervuari i dytë përmbante 52,000 metra kub naftë. Ai pohoi se Kuba nuk është përballur kurrë më parë me një zjarr të këtyre përmasave.

Objektet e naftës ushqejnë termocentralin “Antonio Guiteras”, më i madhi në Kubë.

Megjithatë, deri më tani furnizimi nuk është ndalur, transmeton Granma.

Zjarri erdhi pasi shteti ishull është përballur me probleme furnizimi që nga maji për të përmbushur kërkesën e shtuar për energji elektrike për shkak të temperaturave të larta të verës. Autoritetet janë detyruar të aplikojë ndërprerje të energjisë elektrike që mund të zgjasin deri në 12 orë në ditë në disa pjesë të vendit, duke zemëruar shumë banorë që po organizojnë protesta.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re