Një person nga Illinois u bë personi i 500-të i arrestuar në lidhje me sulmin ndaj Kongresit Amerikan, si dhe personi i parë i akuzuar për sulm ndaj gazetarëve gjatë asaj çfarë ndodhi nga mbështetësit e ish-Presidentit Trump më 6 janar në Capitol.

Shane Jason Woods, 43 vjeç, nga Auburn, Illinois, i cili gjithashtu përdor emrin Shane Castleman, është akuzuar gjithashtu për sulm ndaj policisë dhe pjesëmarrje në dhunë fizike, tha Departamenti i Drejtësisë i SHBA.

Me kapelën dhe maskën e bejsbollit të Trump

Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland vuri në dukje se 500 njerëz janë arrestuar deri më tani për pjesëmarrje në dhunë.

“Ne tani kemi kapërcyer pragun e 500 arrestimeve, duke përfshirë arrestimin e 100-të të të pandehurve të akuzuar për sulm ndaj një oficeri federal të policisë,” tha Garland.

“Këtë mëngjes ne bëmë arrestimin e parë nën akuzat që përfshijnë një sulm ndaj një gazetari.”

Pesë njerëz vdiqën pas trazirave, duke përfshirë një oficer policie të Capitol-it.

Sipas të dhënave të gjykatës, Woods u filmua duke ecur me një kapele bejsbolli Trump dhe një maskë Trump mbi fytyrën e tij në një zonë të kufizuar të Capitol-it, ku ai sulmoi një police të atyshme, e cila u pengua dhe u rrëzua përtokë.

Woods thuhet se u filmua duke synuar gazetarët që filmonin sulmin në Capitol dhe ishte midis një turme më të madhe njerëzish që bërtisnin “retorikë të ndezshme” kundër përfaqësuesve të medias.

Në një video, Woods mund të shihet “duke ecur rreth një kameramani të veshur me xhinse blu dhe një xhaketë blu” dhe më pas duke e rrëzuar kameramanin në tokë, tha Byroja Federale e Hetimit (FBI).

“Mënyra në të cilën u sulmua kameramani ishte shumë e ngjashme me sulmin” ndaj një oficeri policie të Capitol-it, pretendon aktakuza.

Mbështetësit e Trump sulmuan ndërtesën e Kongresit për të ndaluar një seancë të përbashkët, e cila do të konfirmonte fitoren e Presidentit Joe Biden në zgjedhje, me shpresën se Trump do të vazhdonte të sundonte si Komandant i Përgjithshëm.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re