Rusia akuzon ashpër SHBA-në: Po i ndihmojnë ISIS-it në Siri

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes ruse tha se Shtetet e Bashkuara janë pengesa kryesore për shfarosjen e grupit të armatosur, shkruan Al Jazeera, .
Mbështetja e SHBA për grupin e armatosur Shteti Islamik i Irakut dhe Levant (ISIS) është pengesa kryesore për shfarosjen e atij grupi, tha zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë, gjeneralmajor Igor Konashenkov.
‘Gjëja kryesore që pengon humbjen përfundimtare të ISIS në Siri nuk është kapaciteti ushtarak i këtyre terroristëve, por mbështetja dhe investimi i treguar nga homologët amerikanë’, tha Konashenkov.
Ai shtoi se të gjitha sulmet e fundit ndaj forcave të regjimit sirian u kryen ‘nga zona 50 kilometrash në At-Tanfa në kufirin sirian-jordanez’, ku një koalicion i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara udhëhiqet nga një garnizon.
Gjatë muajit të kaluar, Moska shpesh ka akuzuar Washingtonin se ka ngacmuar trupat siriane kundër trupave ISIS në Siri me mbështetjen e sulmeve ajrore ruse dhe forcave speciale në terren./

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë