Ministri i jashtem rus, Sergei Lavrov.

Rusia tha të premten se është gati të ndërpresë lidhjet me Bashkimin Evropian nëse blloku e godet atë me sanksione të dhimbshme ekonomike, një deklaratë që Gjermania e përshkroi si zhgënjyese dhe të pakuptueshme.

Lidhjet midis Rusisë dhe Perëndimit, tashmë në nivelet më të ulëta që pas Luftës së Ftohtë, janë vënë nën presion të përtërirë për arrestimin dhe burgosjen e kritikut të Kremlinit Alexei Navalny.

Tre diplomatë evropianë i thanë Reuters të enjten se BE ka të ngjarë të vendosë ndalime udhëtimi dhe ngrirje asetesh mbi aleatët e Presidentit rus Vladimir Putin, ndoshta këtë muaj.

Presioni për sanksionet është rritur që kur Moska tërboi vendet evropiane javën e kaluar duke dëbuar diplomatët gjermanë, polakë dhe suedezë pa i thënë shefit të politikës së jashtme të BE-së, i cili ishte në Moskë për një vizitë. Parisi dhe Berlini thonë se duhet të ketë një përgjigje.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov u pyet në një intervistë të botuar në faqen e internetit të ministrisë të premten nëse Moska po shkonte drejt ndërprerjes së lidhjeve me BE.

“Ne nisemi nga fakti që jemi gati (për këtë). Në rast se përsëri shohim sanksione të imponuara në disa sektorë që krijojnë rreziqe për ekonominë tonë, përfshirë këtu në sferat më të ndjeshme ”, tha Lavrov.

“Ne nuk duam ta izolojmë veten nga jeta globale, por duhet të jemi të gatshëm për këtë. Nëse doni paqe, atëherë përgatituni për luftë. ”

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb