Skip to content

Rusia, kundër operacionin ushtarak turk në Siri

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Rusia e konsideron të paarsyeshëm operacionin e mundshëm ushtarak të Turqisë në Siri, sepse mund të përshkallëzojë dhe destabilizojë situatën, tha i dërguari special rus i presidentit rus për Sirinë, Alexander Lavrentyev, transmeton TASS.

Ai njoftoi se gjatë bisedimeve në Nur-Sulltan, Rusia do t’u bëjë thirrje kolegëve të saj turq që të përmbahen nga kjo lëvizje dhe t’i zgjidhin çështjet ekzistuese kontestuese përmes dialogut.

Moska beson gjithashtu se sulmet gjithnjë e më të shpeshta izraelite në Siri janë të papranueshme, tha i dërguari special i presidentit rus.

Lavrentyev tha gjithashtu se Moska nuk e sheh më Gjenevën si një vend neutral dhe të përshtatshëm për bisedime me Komitetin Kushtetues të Sirisë, sipas agjencisë TASS.

I dërguari rus ndodhet në kryeqytetin e Kazakistanit, Nur-Sulltan, të mërkurën për bisedime me Turqinë, Iranin, qeverinë siriane dhe rebelët.

Procesi i paqes në Astana, tani Nur Sultan, filloi në janar 2017 me iniciativën e Turqisë, Rusisë dhe Iranit, dhe këto takime kontribuojnë gjithashtu në përparimin e procesit diplomatik të sponsorizuar nga OKB-ja në Gjenevë.

Më 3 qershor, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi planet për një tjetër operacion ushtarak në Sirinë veriore për të përfshirë qytetet Tel Rifat dhe Manbij në zonën e tij të sigurisë, të krijuar përgjatë kufirit në tetor 2019. Turqia aktualisht kontrollon 10 për qind të territorit sirian, e cila është shtëpia e pothuajse 4.4 milionë njerëzve, sipas TASS.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë