Rusia po kalon një káos në qendrat spitálore ku kurohen pácientë të infektuar me covid. Për shkak të vdèkjeve masive dhe numrit të lartë të infektuarëvè me koronavírus, spitalet janë të tejmbushura ku në një anë janë pácientët të cilët kanë humbur jetën nga Covid-19, ndërsa në pjesën tjetër ndodhen pácientët që po luftojnë me infèksionin.

Disa video shqetèsuese kanë dalë në rrjete sociale nga spitálet në të gjithë Rusin, ku bëhet fjalë për kushte të tmèrrshme në ambientet e tyre që janë të mbipopulluara. CNN raporton se ka pamje edhe të njerëzve që kanë ndërruar jetë, të cilët janë njëri mbi tjetrin në  dysheme, që duket si skena e një zone lùfte sesa një spitál që kuron pácientët e infèktuar.

Nga të dhënat e marra nga institucionet lokale, theksohet se Rusia  ka arritur në 160 mijë deri në 170 mijë vdèkje më tepër në muajin Nëntor, krahasuar këto shifra me muajin Prill.

Edhe pse po lùfton me pándeminë, Rusia  në gusht lajmëroi me shumë bujë, se ajo u bë vendi i parë që posedoi një váksinë  “Sputnik V” kundër koronavírusit. Kjo váksinë, e cila u prit me skepticizëm nga shkencëtarë nëpër botë, ende nuk është në fazën përfundimtare për të kuruar popullësinë e prekur nga kovidi.

Një shofer i ámbuláncës në rajonin  e Saratov në Rusinë jugperëndimore – i cili foli për CNN në kushte anonimiteti për shkak të fríkës se pushohej nga puna – tha se situata në spítalin e tij është një rrèmujë e vërtetë.

“Mjekët gjithashtu refuzojnë të pranojnë pácientët e moshuar që kanë vështirësi në frymèmarrje. Ata u thonë atyre se nuk ka nevojë t’i shtrojë në spitál. Por arsyeja e vërtetë është se nuk ka vende të mjaftueshme në repart për të shtruar pácientë të rinj të infèktuar me Covid-19”- u shpreh shoferi.

Pamjet e filmuara në ambientin e  një morgu të mbingarkuar në një nga spitalet në Rusi, tregojnë një situatë të tmèrrshme. “Ne vështirë se mund të gjejmë ndonjë vend këtu. Duket si në skenë e një filmi hòrror”- u shpreh një burim anonim për CNN.

/faxweb

loading...