Forcat e Armatosura të Rusisë shkatërruan objekte të magazinimit të karburantit të përdorur nga trupat ukrainase në rajonet e Mykolaiv dhe Rivne dhe në qytetin e Ternopolit me armë të precizionit të lartë, theksoi të dielën Ministria ruse e Mbrojtjes.

Përveç kësaj, si rezultat i një sulmi ajror në aeroportin Balovnoye në periferi të qytetit të Mykolaiv, u shkatërruan një parking avionësh dhe një objekt i magazinimit të karburantit, tha zëdhënësi i ministrisë Igor Konashenkov në një konferencë shtypi në Moskë.

Një goditje në aeroportin ushtarak Vasylkiv në rajonin e Kievit çaktivizoi një qendër paralajmërimi dhe kontrolli për aviacionin dhe mbrojtjen ajrore të Forcave Ajrore të Ukrainës, shtoi ai.

Sipas Konashenkov, 42 objekte të infrastrukturës ushtarake të Ukrainës u goditën gjatë ditës. “Në total, që nga fillimi i operacionit special ushtarak, 386 mjete ajrore pa pilot, 224 sisteme raketore kundërajrore, 1.918 tanke dhe mjete të tjera luftarake të blinduara, 209 raketahedhës të shumëfishtë, 814 artileri fushore dhe mortaja, si dhe 1.789 njësi automjete speciale ushtarake janë shkatërruar”, tha Konashenkov.

Lufta Rusi-Ukrainë, e cila filloi më 24 shkurt, është pritur me zemërim ndërkombëtar, me Bashkimin Evropian, SHBA-në dhe Britaninë e Madhe ndër të tjera që zbatojnë sanksione të ashpra financiare ndaj Moskës.
Burimi: AA