Skip to content

“Rusia shkatërron armët perëndimore të dorëzuara në Ukrainë”

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë njoftoi se ka goditur qendrën logjistike pranë qytetit ukrainas të Lviv me raketa me precizitet të lartë, duke shkatërruar sasi të mëdha armësh që iu dorëzuan Ukrainës nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet evropiane gjatë gjashtë ditëve të fundit.

“Gjithashtu, 16 objektiva të tjerë u goditën me raketa me precizitet të lartë, duke përfshirë dy pika kontrolli, dy bastione të njësive të trupave ukrainase dhe vendet e përqendrimit të personelit dhe pajisjeve ushtarake”, tha zëdhënësi i ministrisë, Igor Konashenkov, në një konferencë për shtyp në Moskë.

Forcat Hapësinore Ruse goditën 84 objekte ushtarake të Ukrainës, duke përfshirë një fabrikë për riparimin e kokave të raketave taktike Tochka-U, 47 zona të përqendrimit të forcave njerëzore të armikut me pajisje ushtarake dhe 22 pozicione qitëse të artilerisë së trupave ukrainase, shtoi ai.

Forcat Strategjike të Raketave dhe artileria goditën 331 objekte ushtarake në Ukrainë, tha Konashenkov, duke përfshirë nëntë pika kontrolli, një depo me raketa dhe armë artilerie, 11 automjete të blinduara, pesë armë dhe 12 automobila, si dhe 315 zona të përqendrimit të fuqisë punëtore të armikut në zonat e vendbanimeve Popasnaya dhe Novomayorskoye.

“Si rezultat i goditjeve (në zonat e vendbanimeve Popasnaya dhe Novomayorskoye), deri në 120 nacionalistë dhe nëntë pjesë të pajisjeve ushtarake u shkatërruan pranë vendbanimit Novotoshkovskoye”.

“Në total, që nga fillimi i operacionit special ushtarak, 139 avionë, 483 mjete ajrore pa pilot (UAV), 250 sisteme të mbrojtjes ajrore, 2.337 tanke dhe mjete të tjera luftarake të blinduara, 254 raketahedhës me shumë tyta, 1.009 artileri fushore dhe mortaja, si dhe 2.196 njësi të automjeteve speciale ushtarake janë shkatërruar”, tha Konashenkov.

Të paktën 2.072 civilë janë vrarë dhe 2.818 janë plagosur në Ukrainë deri më tani në luftë, sipas vlerësimeve të OKB-së, ndërsa shifra reale besohet të jetë shumë më e lartë.

Më shumë se 4,9 milionë ukrainas kanë ikur në vende të tjera dhe mbi 7 milionë të tjerë janë zhvendosur brenda vendit, tha agjencia e OKB-së për refugjatët.
Burimi: AA

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë