Skip to content

Rusia shpall 5 shtete armiq, mes tyre Greqia e Kroacia

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Greqia, Danimarka, Sllovakia, Sllovenia dhe Kroacia janë bërë pjesë e listës së shteteve armiqësore ndaj Rusisë.

 

Qeveria ruse tha se lista u përditësua me një dekret të nënshkruar nga kryeministri Mikhail Mishustin, sipas La repubblica.

 

“Qeveria ka përditësuar listën e shteteve të huaja që kanë kryer dhe vazhdojnë të kryejnë akte armiqësore kundër misioneve diplomatike dhe konsullore ruse jashtë vendit. Lista tani përfshin gjithashtu Greqinë, Danimarkën, Sllovakinë, Slloveninë dhe Kroacinë,” thuhej në deklaratë.

 

Kujtojmë se në fillim të marsit, qeveria ruse miratoi një listë të “shteteve jomiqësore” .

 

Lista përfshin vendet e BE-së, Australinë, Shqipërinë, Andorrën, Britaninë e Madhe, Islandën, Kanadanë, Lihtenshtajnin, Monakon, Zelandën e Re, Norvegjinë, Republikën e Koresë, San Marino, Maqedoninë e Veriut, Singaporin, SHBA-në, Tajvanin, Ukrainën, Malin e Zi, Zvicrën dhe Japoninë.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë