Sa duhet të shqetësohemi për variantin Omicron?

81rah5vk-720.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Varianti i ri i koronavirusit Omicron – i identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut, por gjithashtu me raste të zbuluara edhe në Europë e Azi – po ngre shqetësime në mbarë botën për shkak të numrit të mutacioneve, të cilat mund ta ndihmojnë atë të përhapet apo edhe të shmangë antitrupat e formuar nga infeksioni ose vaksinimi i mëparshëm.

Lajmet për variantin e ri i shtynë vendet të shpallin kufizime të reja të udhëtimit ditën e premte, ndërsa prodhuesit e barnave përpiqen të kuptojnë nëse vaksinat e tyre kundër COVID-19 vazhdojnë të ofrojnë mbrojtje.

Pse shkencëtarët janë të shqetësuar?

Organizata Botërore e Shëndetësisë e klasifikoi të premten variantin B.1.1.529, të njohur si Omicron, si një “variant shqetësues” të SARS-CoV-2, duke thënë se mund të përhapet më shpejt se format e tjera të koronavirusit.

Varianti Delta mbetet dominues në mbarë botën, duke përbërë 99.9% të rasteve të reja në SHBA, por nuk është ende e qartë nëse Omicron do të jetë në gjendje të zëvendësojë Delta-n, tha Dr. Graham Snyder, drejtor mjekësor për parandalimin e infeksioneve dhe epidemiologjinë spitalore në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Pitsburgut.

Por, varianti i ri ka mbi 30 mutacione në pjesën e virusit që sulmohet nga vaksinat aktuale. Gjithashtu dyshohet se ai ka shkaktuar një rritje të infeksioneve të reja në Afrikën e Jugut.

Mutacionet e Omicron ka të ngjarë t’i bëjnë pa efekt disa trajtime të COVID-19, duke përfshirë këtu disa antitrupa të fabrikuara, tha Dr. David Ho, profesor i mikrobiologjisë dhe imunologjisë në Universitetin e Kolumbisë.

Pilulat eksperimentale antivirale – të tilla si Paxlovid-i i Pfizer Inc dhe molnupiraviri i Merck & Co Inc – sulmojnë disa pjesë të virusit që nuk kanë ndryshuar në variantin Omicron, prandaj këto barna mund të bëhen edhe më të rëndësishme nëse imuniteti natyror dhe ai i fituar nga vaksina kërcënohen.

Të panjohurat

Shkencëtarët thonë se do të duhen edhe disa javë përpara se të mund të përcaktojnë llojin e sëmundjes së shkaktuar nga varianti, të përcaktojnë transmetueshmërinë e tij dhe të identifikojnë se sa është përhapur deri tani.

Disa prej tyre vërejnë se variantet e tjera shqetësuese, duke përfshirë Beta-n, e cila gjithashtu u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut, u zëvendësuan përfundimisht nga Delta.

Por pyetja më e madhe mbetet nëse mbrojtja nga vaksinat COVID-19 do të vazhdojë të ekzistojë, pasi gati 8 miliardë doza janë administruar globalisht. Dhe më tej, a do të jenë të imunizuar personat e infektuar më parë me koronavirus nga infektimi me Omicron?

Ekspertët gjithashtu nuk e dinë ende nëse Omicron do të shkaktojë pasoja më të pakta apo më të shumta të COVID-19, krahasuar me llojet e tjera të koronavirusit.

Përgjigjja më e mirë?

Omicron nuk është identifikuar ende në Shtetet e Bashkuara, por ka të ngjarë që të ketë mbërritur edhe aty, thanë shkencëtarët.

Edhe pa variantin e ri, normat e COVID-19 në SHBA janë rritur javët e fundit, kryesisht në shtetet veriore, pasi njerëzit futen në ambjente të brendshme për të shmangur motin e dimrit.

Disa vende kanë filluar të kufizojnë udhëtimet nga Afrika Jugore. Përtej kufizimeve të qeverive, edhe individët duhet të vlerësojnë vulnerabilitetin e tyre ndaj COVID dhe tolerancën ndaj rrezikut kur të vendosin për udhëtime për pushimet dimërore, tha Snyder nga Qendra Mjekësore e Universitetit të Pittsburgh.

Ai dhe të tjerë thanë se vaksinimi duhet të mbetet një prioritet pavarësisht pyetjeve në lidhje me efektivitetin kundër Omicron, sepse ka të ngjarë që vaksinat të vazhdojnë të ofrojnë mbrojtje në një masë të caktuar. Gjithashtu, të gjithë duhet të vazhdojnë të mbajnë maska, të shmangin turmat, të ajrosin dhomat dhe të lajnë duart.

“Ne kemi gjithë këto masa që do të funksionojnë kundër çdo varianti,” tha Dr. Eric Topol, drejtor i Institutit të Aplikimit të Kërkimeve Scripps në La Jolla, Kaliforni./ Euronews

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë