Dieta me vezë është një dietë e lartë në proteina dhe e ulët në karbohidratet. Është gjithashtu e ulët në kalori.Siç nënkupton emri, vezët janë një pjesë e madhe e kësaj diete, dhe ato janë gjithashtu një nga burimet kryesore të saj të proteinave. Në disa versione të dietës, vezët janë ushqimi i vetëm që duhet ngrënë në këtë dietë.
Karbohidratet niseshte, të tilla si patate, oriz dhe bukë, nuk lejohen. Ëmbëlsirat dhe ushqimet me sheqer të lartë gjithashtu eliminohen nga dieta.
Uji dhe pijet zero kalori lejohen në të gjitha versionet e dietës së vezëve.
Sasia e saktë e kalorive të rekomanduara në dietën e vezëve ndryshojnë në varësi të gjinisë,gjatësisë trupore dhe aktivitetit të një personi, transmeton Indeksonline.
Vezë që janë të ziera ose të fërguara lejohen, por duhet të përgatiten pa gjalpë ose vaj.A është kjo dietë efektive?
Të gjitha versionet e dietës së vezëve rezultojnë në konsumimin e më pak kalorive dhe si e tillë është treguar për të ndihmuar me humbje peshe por në afat të shkurtër.
Vezët janë gjithashtu një burim i mirë i proteinave dhe përmbajnë vitamina dhe minerale të rëndësishme, përfshirë vitaminën B-12, vitaminën D dhe hekurin.
Megjithëse vezët përmbajnë lëndë ushqyese thelbësore dhe humbja e peshës mund të ndodhë, dieta e vezëve nuk mund të jetë mënyra më e mirë për humbjen e peshës dhe mbajtjen e saj.
Edhe nëse një person humbet peshën, ata nuk kanë gjasa të mbajnë një dietë të tillë të rreptë në periudhë afatgjatë, kështu që ata lehtë mund të rifitojnë kilogramët e humbur.
Gjithashtu, dieta mund të ju bëjë të ndiheni të lodhur gjatë gjithë ditës për shkak të kufizimeve të karbohidrateve.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re