Sali Berisha ka sulmuar sërish Lulzim Bashën, duke thelluar edhe më tepër përplasjet me tyre.

Berisha shprehet se në mbledhjen e sotme, Basha ka etiketuar bazën e partisë si anti-amerikane.

Miq, ish kryetari sot shpalli non-grata bazën e partisë”-shkruan Berisha.

Berisha madje e quan Bashën ish-kryetar duke mos e konsideruar rizgjedhjen e tij në krye të partisë.

Basha ka përgënjeshtruar lajmet e se ka cilësuar bazën antiamerikane duke i konsideruar zërat si spekulime dhe trillime që keqpërdorin gjithçka për interesa personale.

Në fjalën e tij, ashtu siç u raportua gjerësisht në media, Basha tha se: Në PD nuk do të lejoj dhe nuk do të ketë grupime anti-amerikane!

Por pak pas përfundimit të mbledhjes, një reagim erdhi nga zyra e shtypit të Partisë Demokratike, ku sqarohet se Basha në asnjë moment nuk e kishte konsideruar anëtarësinë e PD-së si një grupim anti-amerikan. Madje, sipas zyrës së selisë blu e gjitha po trillohet për t’u keqpërdorur për interesa personale