Home BOTA Samiti i parë i Komunitetit Politik Evropian: një rendi i ri pa Rusinë aktuale

Samiti i parë i Komunitetit Politik Evropian: një rendi i ri pa Rusinë aktuale

0
Samiti i parë i Komunitetit Politik Evropian: një rendi i ri pa Rusinë aktuale

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Udhëheqësit e 44 vendeve evropiane po mblidhen të enjten në Pragë për takimin e parë të samitit të Komunitetit Politik Evropian, një forum i ri për dialog dhe bashkëpunim në zgjidhjen e çështjeve me interes të përbashkët.

Në takim marrin pjesë 44 vende evropiane, të gjitha përveç Rusisë dhe Bjellorusisë. Përveç 27 vendeve anëtare të BE-së, u ftuan edhe liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor (Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Serbia), pastaj Ukraina, Norvegjia, Zvicra, Islanda, Armenia, Azerbajxhani, Moldavia. në takimin e parë Gjeorgjia, Lihtenshtajni, Turqia dhe Britania e Madhe.

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme dhe të sigurisë, Josep Borrell, tha se ky takim është në rrugën e kërkimit të një rendi të ri pa Rusinë aktuale.

“Kjo nuk do të thotë se ne duam ta përjashtojmë Rusinë përgjithmonë, por nuk ka vend për këtë Rusi të Putinit”, tha Borrell.

“Sinjali që duam të dërgojmë është se, për fat të keq, ne nuk mund të ndërtojmë një rend sigurie me Rusinë. Rusia është e izoluar… Nuk keni vend, të gjithë të tjerët janë këtu”, theksoi Borrell.

Komuniteti i ri u përmend për herë të parë nga Macron

Komuniteti politik evropian u përmend për herë të parë nga presidenti francez Emmanuel Macron, si një platformë që do të bashkonte të gjitha shtetet evropiane, pavarësisht nga statusi i tyre në BE apo marrëdhëniet me Bashkimin Evropian, dhe që nuk do të ishte një zëvendësim për BE-në, Këshillin e Evropës, ose OSBE-në.

Takimi i samitit do të fillojë në orët e para të pasdites me një seancë plenare, pas së cilës do të zhvillohet përmes tryezave të rrumbullakëta dhe takimeve dypalëshe dhe do të përfundojë me një mbrëmje pune. Nuk parashikohet asnjë deklaratë përfundimtare.

Në tryezat e rrumbullakëta do të marrin pjesë 10 deri në 15 liderë të cilët do të diskutojnë dy tema: paqen dhe sigurinë dhe energjinë, klimën dhe ekonominë.

Pas samitit të 44 vendeve, liderët e 27 vendeve anëtare mblidhen të premten për një samit joformal. Të dy takimet do të mbizotërohen nga kriza e sigurisë dhe energjetikës si pasojë e pushtimit rus të Ukrainës.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë