Në Hong Kong, të paktën 55 persona përfunduan në spitale të shtunën për shkak të lëndimeve të shkaktuara nga tajfuni Saola.

Autoritetet e Hong Kongut raportuan të shtunën në mëngjes se rreth 500 banorë kërkuan siguri në strehimoret emergjente për shkak të stuhisë.

Autoritetet e Hong Kongut raportuan gjithashtu rrëzimin e pemëve dhe përmbytjet.

Te premten, tajfuni Saola arriti në brigjet e Kinës jugore dhe Hong Kongut, duke sjellë shi të dendur dhe erëra të forta.

Shërbimi Meteorologjik Kinez paralajmëroi se Saola mund të bëhet tajfuni më i fortë i rajonit që nga viti 1949.

Të gjitha shkollat ​​dhe kopshtet në Hong Kong janë mbyllur që nga mbrëmja e së premtes.

Shumica e fluturimeve u anuluan gjithashtu. Në mëngjesin e së shtunës, situata në metropolin financiar ishte qetësuar disi. Një video e një vajze që u plandos nga një erë e stuhishme në rrugët e Hong Kongut po shpërndahet në rrjetet sociale.

Megjithatë, shërbimi lokal i motit i bëri thirrje publikut të qëndrojë vigjilent.

Saola është tajfuni i nëntë në rajon këtë vit.

 Ciklonet e forta përsëriten gjatë muajve të verës dhe prekin shumë vende të Azisë Juglindore.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re