Nga Agron Gjekmarkaj

Kronikë nga përgatitjet për ahengun e Athinës!!

Klosi ishte caktuar kryemarangoz për aheng-mitingun e Athinës. Vërtitej si levend lart e poshtë

4 duke matur e prerë. Një zdrukth e ca almise i kishte lidhur me litar e vënë mbi sup! Një laps e mbante pas veshit qe e ngjyente me pështymë herë pas here!

Çyrbja jo vetëm kishte mbledhur nja dyqind veta nga Shijaku po mbajti gjithë ditën shtylla e pilastra. Nuk  i bënë sytë dritë kur pa Klosin që si shul vërtitej tutje tehu me dy ristela a ndonjë qereste.

Kështu nuk shkon i tha, bën me hile, je dy metro, mban sa një mushk, mos i bëj bisht ngarkesës. Klosi u murretyre po e kishte zënë ngushtë u detyrua të vinte një tra  në kurriz dhe iku duke nëmur se dembel hesapi.

Damon po e përvëlonte halli. Punëtor llaçi qe detyra. Në fillim Klosi i tha nuk na duhesh për gjë, po ai këmbënguli, dua të jap kontribut tha për këtë ngjarje historike. Nuk dua te dukem, dua të shërbej, një kemi vetëm një njësh ne zero jemi.

Po mirë i tha Klosi meqenëse do me se s’bën terezitja llaçit  se na duhet të forcojmë muret. Damua u zhgënjye thelle po se dha vetën.

Meqenëse ka shpirt artisti besonte se do merrej me dekore e drita por jo. Shyqyr mërmëriti qe kam bërë palestër e nuk me thyhet kerbishtja. Në këto kohe të murrme çdo pune duhet puthur e vënë në ballë.

Babua i kishte nisur të vetët një javë përpara që të iknin atje me kuç e maç.

Termet Peçi  kishte marrë me vete gjithë administratën edhe një qerre me dy buaj ngarkuar me kërmë, raki e flamuj.

Kokën e kishte lidhur me shami si muratoret dikur. Kanotiera  e  bardhë dhe gjoksin leshtor i bëheshin  qull nga djerset po nuk i bënte bisht punes. Në kohe të lirë vishej me fustanelle  qe i jepte ngapak kruarje dhe ja merrte një vënçe sapo vinte edhe tezja nga larja e dyshemese.

Flamuri i Gjirokastres, gjyma me djathë Lazarati, dhe treqin qylafë solli si pajë.

Ermal Dredha   një matrapik shtrengonte si ata tek sheshi Omonia ! E kishte vënë mbi supe si mitraloz per te luftuar grekun i gatshem të hapte vrima per çdo fitil. Vullnet Sina me plumçe e mistri ja merrte një të uruare këngë labe gjithë qejf tek vinte tulla rreth e qark.Sa hajer do beja si gurëdhënes thoshte tek e lumturonte  puna dhe ideja se ky qeram do i kujtohej gjatë. Nuk ju dhims aspak malli e gjëja per te sjelle dynjane aty.

Sotiraq Filo dhe Erjon Isai u befasun kur u thanë se ju do bëni akçihanen. Ata mendonin se do jepnin mendime si biçim ideologesh e intelektualesh, do mbanin ndonjë fjalim safi lyer me yndyren e nacionalizmes, per kokë të fjalimit por jooo u tha Klosi njerzia qe po vjen nga anë e anës do të hajë, e ndoj darovitje, ndaj luani duart. Perkushtohuni se per sy e faqe mund të marrë një lugë edhe Babua a një pjate dhe po si pelqeu e shtremberoi fytyren hapjani varrin vetes më mirë.

E filluan me pertese qerimin e patateve dhe te qepeve po dalë ngadalë po ju ëndej, aty nën hije cimbisnin jo ndonje meze  , jo ndoca uzo e thithnin,kur të tjeret piqeshin në diell si kuleçër. Filo ishte skuqur ca po i kishte hije ai lezet. Pasi Nikoqiri si ka punet mirë mbase bëhet i parë në Kaza!

Kazanin e pilafit e kishin vënë të madh se po dyndej mileti qe nga Shkodra e poshtë.

Pjerini pa Ulsinë ndihej si jetim po ja skuqi telat çiftelise që gjindja e Lezhes të mbahej me gajret e dyzen.

Kryetarin e Sarandes  jeta e ka mesuar të mos perbuzë asgjë ndaj kur i thanë merr sopaten, shko në pyll e bëj dru nuk tha jo. Priti dhe Subashin e Fierit  me te vetet që ishin shumë, hypen mbi gomere  dhe u ndalën në Atikë! Tëmen e sëmes i punuan qindin pyllit grek.E rruan si kokë ushtari. Me ata dru piqej mishi në hell rreth stadiumit per shtatë palë qejfe!

Anila Denajt qerrateshes  ju besua hekurosja e perdeve të skenes , akt të cilit ju perkushtua me besim të larte tek vetja   dhe mirnjohje të madhe për Klosin. Pak kush e di që është ministre bujqesie por aty i bëri dritë petkat.

Kur motrani e shoqeni  kuptuan që Mamica do mbante fjalim u ra zali , veçmas Aniles dhe Tezes! Ne mbajmë në kurriz tapete, karrige, fonira , laj e fshij na bie bretku vjen si pa te keq Mamica zbret nga balona dhe ja terezit e  perzgjedhur nga Babo , e zezë është kjo ditë. Duhet edhe të duartrokasim pale?! Hajde mos e bëj!

Tezja mendonte ja sikur të flisja unë çdo jepja, do shihja Babon drejt e në sy, kur ai gezohet unë do qaja nga lumturia, kur ai zymtonet do qaja perseri, kur ai qesh do qeshja dhe unë  ku e ku më shumë. Po të duhej ja merrja edhe një valleje  libohovite me ojna e naze , në skenë apo nuk ngjaj me Bubulina  Laskarinen që Babo si trim jua mori grekerve dhe naaa jua dha shqipove!

Në fund erdhi Babua pushtoi Akropolin se edhe ajo bina qenkesh e jona e çoi kufirin ku Ilirisë i takon.

Vullnet Sinen e la guvernator të Athines në të ikur i tha te hape ca supermarkete aty po jo me mallra te skaduar se kontrollon avrupi andej!

Klosit i dha leje te defrehet  nje ditë atyre mejhanve e t’ja marrë një sirtaki!

Damos i hodhi dy shikime kur u nrit edhe pse ne rresht te tretë! Më mirë se asgjë! Ciut i tha peshtyva u tha e nuk u bëre def nga sytë me atë palo fjalim që mbajte të piu e zeza! Def u bë ajo. Apo nuk priten disa ndryshime në qeveri nashi se dy tre janë në të mbytur.

Antoneta Dhima iku e pikelluar që nuk ja dha kënges me Noisy-n! Nuk  u thirr që ta qeronte zënë! Edhe Braçja me Xhafen u ndjenë të anashkaluar. Ismet Beqiri e Dilua një iso jua kerkonte xhani por …ah …jo !

Majkua u justifikua si komandant i Luftes së Kosoves Greqia s’më ka në hatër. Toni tha kjo është kohe lufte dhe jo lutjesh ndaj nuk duhesha! Etilda kishte qarë duke parë eventin në televizor , nuk dihet mirë pas Babos apo Mamices po lotet i paskesh patur të ngrohtë e të ndjerë! Laerti prej kohesh i papunë kishte rëndur për ti shtënë në lotore. Ishte prekur qe ai sy aq lot derdhi kishte qarë dhe vetë.

Ermua ishte solidarizuar duke kenduar në ballkon këngen “Çameri-çameri”!

Bela nuk vete unë per sehir ! Tao mori rrugen per Vjene të admirojë perkrenaren e Skenderbeut në Belvedere! Lali po tundet mbi një gondol në ujerat e trazuara të Venecias.  Ogi ishtë më e emocionuara ajo i kishte keshilluar Babos vargjet e Naimit. Kur ai i lexoi per një çast mbet pa frymë dhe kerkoi ujë! Ndihej e konsideruar per çeshtje mendimi dhe jo hamallek!

Ahengu mbaroi, Babo virani u llafos gjatë dhe njerzit bertasin, fitoreeee, fitoreeee, fituaaam, fituaaaaam, pastaj shohin njeri-jatrin në sy dhe pyesin xhanem kë mundem, çfarë fituam pos eskursionit në Athinë?

 

“”

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re