Arabia Saudite kohët e fundit paralajmëroi SHBA-në për një sulm të afërt iranian ndaj objektivave në mbretëri dhe Erbil, Irak, raportoi të martën Wall Street Journal.

Ushtria amerikane dhe ushtritë e tjera në Lindjen e Mesme kanë ngritur nivelet e tyre të gatishmërisë në përgjigje të këtyre paralajmërimeve, thuhet në raport.

Sulmet e planifikuara synojnë të largojnë vëmendjen nga protestat masive që kanë kapluar Iranin javët e fundit.

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë tha se ishte i shqetësuar për paralajmërimin dhe ishte gati të përgjigjej.

“Ne jemi të shqetësuar për kërcënimin dhe mbetemi në kontakt të vazhdueshëm përmes kanaleve ushtarake dhe inteligjente me sauditët”, tha një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, sipas Wall Street Journal.

Ai shtoi: “Ne nuk do të hezitojmë të veprojmë në mbrojtje të interesave dhe partnerëve tanë në rajon”.

Irani ka fajësuar SHBA-në, Arabinë Saudite dhe Izraelin për protestat në vend. Korpusi i Gardës Revolucionare iraniane (IRGC) nisi një seri sulmesh ndaj milicive kurde në Irakun lindor menjëherë pas fillimit të protestave, duke pretenduar se milicitë po përhapnin trazira në Iran.