Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se vendi i tij mbështet intensivisht procesin e pranimit të Serbisë në Bashkimin Evropian (BE).

Duke folur në një konferencë të përbashkët për shtyp pas takimit me presidentin serb Aleksandar Vuçiq në Berlin, Scholz tha se do të mbështesin zhvillimin pozitiv të bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve.

Scholz tha se qeveria gjermane është në favor të perspektivës evropiane të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe se anëtarësimi i plotë i këtyre vendeve në BE do të ishte në interes të rajonit dhe bllokut evropian.

“Gjermania mbështet intensivisht procesin e anëtarësimit të Serbisë në BE”, deklaroi kancelari gjerman.

Scholz u shpreh se kjo perspektivë e anëtarësimit duhet të bëhet realitet dhe se ai personalisht do të bëjë përpjekje në këtë drejtim.

Scholz tha se reagimi ndaj luftës ruse kundër Ukrainës ishte një nga çështjet e rëndësishme në takim.

“BE-ja dhe vendet kandidate duhet të qëndrojnë së bashku në këtë situatë të vështirë dhe të mbrojnë vlerat e tyre të përbashkëta”, shtoi ai.

Duke thënë se fokusi i takimit ishte në dialogun për normalizim me Kosovën, Scholz theksoi se për këtë çështje do të bisedohet në vijim.

“Të gjitha çështjet duhet të trajtohen në dialog. Të gjitha zotimet duhet të përmbushen”, tha Scholz.

Ndërkaq, Vuçiq deklaroi se dialogu me Kosovën nuk do të jetë i lehtë, por tha se Serbia do të bëjë “çmos për të arritur një kompromis” nga ana e saj.

Ai shtoi se Serbia do ta ndjekë rrugën evropiane edhe pse synimi për anëtarësim në BE nuk ka rezultate popullore në anketa.

Më herët, kancelari Scholz u takua edhe me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.
Burimi: AA