Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka deklaruar sot se qeveria mbetet e vendosur të mos ndërhyjë në vendimin e Bankës Qendrore të Kosovës për valutën që do të përdoret në vend.

Duke folur për median britanike Bloomberg, Kurti e ka cilësuar vendimin krejtësisht të pavarur, ndërsa ka thënë se nuk do të ketë ndëshkime për serbët e veriut të cilët janë edhe më të prekurit nga ky ndryshim.

Por këta të fundit kanë lajmëruar se do të mblidhen në protestë këtë të hënë për të kundërshtuar ndalimin e dinarit ne kosovë. Në protestë do të marrin pjesë serbët lokalë të katër komunave dhe lista serbe. /

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re