Skip to content

Serbët shpallin “shtetin e tyre” në Veri

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Pas vendimit të autoriteteve në Prishtinë për të zgjatur për një muaj dhënien e dokumenteve hyrëse-dalëse për të gjithë shtetasit e Serbisë që hyjnë në Kosovë, me kërkesë të Ambasadës Amerikane, janë hequr barrikadat që ishin vendosur në vendkalimin Merdare, ku trafiku është duke funksionuar normalisht që nga mëngjesi i sotëm, raporton Beta.

Siç raporton RTS, në vendkalimin në Merdare, ku mbrëmë është formuar një kolonë prej pesë deri në gjashtë kilometra, që nga mëngjesi i sotëm nuk ka turmë dhe pritet 10 minuta për të hyrë në Kosovë.

Shqiptarët që po kthehen me pushime nga vendet perëndimore janë në pritje të hyrjes në Kosovë.

Në Jarinje nuk ka pasur ndryshime deri në orën 06:30 krahasuar me dje, barrikadat janë ende në rrugë, madje as në veri të Kosovës nuk mund të ecësh me këmbë.

Mesazhe në tabela

Të katër komunat në veri të Kosovës janë zgjuar mëngjesin e sotëm me mesazhin “Mirëserdhët në Asociacionin e Komunave Serbe”.

Në billborde dhe postera në të gjithë Mitrovicën Veriore, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan janë parulla “Kjo është ZSO”, simbole, por edhe mesazhe në gjuhën angleze që promovojnë komunitetin e komunave serbe.

Këto mesazhe janë shfaqur në shëtitoren kryesore në pjesën veriore të Mitrovicës, si dhe në tabelat në hyrje-daljet e katër komunave.

Një natë e qetë në veri të Kosovës

Nata në veri të Kosovës ka kaluar e qetë, por në pikën kufitare Jarinje nuk ka pasur ndryshime në krahasim me të dielën, raporton gazetari i RTS-së, transmeton Tanjug.

“Ende nuk mund të ecësh as në veri të Kosovës”, ka raportuar ai.

Sot në mëngjes, policia në Rudnicë po njofton shoferwt që të tentojnë të kalojnë në vendkalime të tjera dhe për momentin është në funksion vetëm vendkalimi në Merdare.

Nga policia e Kosovës nuk ka informacione se kur Jarinja dhe Bërnjaku do të jenë të hapura për qarkullim.

Vendimi i shtyrë në tavolina

Qeveria e Kosovës ka njoftuar të dielën në mbrëmje, para hyrjes në fuqi të masave për ndalimin e hyrjes në territorin e Kosovës për personat me dokumente identifikimi dhe targa rregulluese serbe, se është e gatshme ta shtyjë zbatimin e këtyre vendimeve deri më 1 shtator.

Njoftimit të qeverisë së Kosovës i ka paraprirë shkëmbimi i mesazheve diplomatike dhe thirrjeve për qetësimin e tensioneve, ku kyçe ka qenë thirrja e ambasadorit amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, drejtuar autoriteteve kosovare që të shtyjnë për 30 ditë zbatimin e vendimeve.

 

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë