Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Serbia beson se vendet kryesore perëndimore mund të ndikojnë në vendimin e autoriteteve në Kosovë për të hequr dorë nga shtyrja e afatit për riregjistrimin e targave që skadon në fund të tetorit, por në të njëjtën kohë është e vetëdijshme se Kosova ka mbështetje nga Perëndimi në synimet e saj.

Presidenti Vuçiç, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare deklaroi se Quinti (SHBA, Britania e Madhe, Italia, Gjermania dhe Franca) ranë dakord për qëndrimin se veprimi i Kosovës për riregjistrimin e targave është legjitim, por se problemi është në kohë dhe metoda.

Vuçiç, nga ana tjetër, pohon se është një “gënjeshtër famëkeqe” se vendimi i Prishtinës për të riregjistruar automjetet është legjitim dhe ligjor, pavarësisht se BE-ja dhe vendet e Quint-it e përfaqësojnë atë.

“(I dërguari special për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav) Lajçak dhe shumë të tjerë e dinë këtë, por çdo vendim i tyre, që është konfirmim i shtetësisë së Kosovës dhe pavarësisë së Kosovës, gjithmonë do të mbështetet nga Quinti”, tha Vuçiç.

Për Serbinë, sipas fjalëve të tij, janë të pranueshme targat neutrale të statusit të shënuara vetëm KS (Kosovo), ndërsa pala kosovare as që do të dëgjojë për këtë dhe për të janë të pranueshme vetëm targat me shënimin RKS (Republika e Kosovës).

Kryeministri Albin Kurti tha se ndërrimi i targave dhe përdorimi i shenjave RSK (Republika e Kosovës) do të fillojë më 1 nëntor dhe se nuk do të ketë më vonesa, edhe pse SHBA-ja dhe BE-ja u kanë bërë thirrje autoriteteve të Prishtinës që të vonojnë procesin me 10 muaj.

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, ka thënë se është i zhgënjyer dhe i shqetësuar nga vendimet e kryeministrit të Kosovës që përkundër ftesave të SHBA-së, BE-së dhe Quinti-t, nuk e ka zgjatur afatin për riregjistrimin e automjetet me targa të Serbisë.

Serbia e sheh ndërrimin e targave si një veprim të paligjshëm në kundërshtim me marrëveshjet e mëparshme të dy palëve, ndërsa Kosova këmbëngul se kjo masë është reciproke me vendimet e autoriteteve serbe që nuk i njohin targat aktuale me shenjën KS.

Mosmarrëveshja për targat ka shkaktuar tensione dhe bllokada të rrugëve dhe pikave kufitare në veri të Kosovës, kryesisht të banuara me serbë, gjatë muajve të fundit, me përpjekje të njëkohshme të autoriteteve të Kosovës për të siguruar zbatimin e vendimit për riregjistrim.

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, tha të enjten në Bruksel, duke komentuar procesin e ri-regjistrimit të automjeteve në Kosovë, se “është jashtëzakonisht e rëndësishme të parandalohen çdo lëvizje që do të çonte në rritje të tensionit”.

 

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë