Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Presidenti Aleksandër Vuçiç tha se do të ulet për bisedime me serbët e Kosovës, për të marrë pjesë në zgjedhjet e reja në komunat veriore, zgjedhje të cilat po kërkohen me ngulm nga ndërkombëtarët.

 

ALEKSANDER VUÇIÇ

PRESIDENT I SERBISE

 

“Dua t’i falënderoj të gjithë ata që po luftojnë për të drejtat e tyre në mënyrë paqësore dhe me dinjitet. Është e rëndësishme që të mbahet paqja dhe të bisedohet me të gjithë”

 

Në konferencën për shtyp, Vuçiç u fokusua në politikën e brendshme të Serbisë dhe njoftoi se brenda vitit, vendi do të shkojë në zgjedhje të reja.

 

 “Do të shkojmë në zgjedhje të parakohshme. Kjo është shumë e qartë tashmë dhe është vetëm çështje muajsh. Jemi të gatshëm të biem dakord për datën e zgjedhjeve por dua të bëj të qartë që nuk do të ketë qeveri tranzitore. Opozita të marrë pjesë në zgjedhje, të marrë mbështetjen e shumicës së popullit e të formojë qeverinë e re.”

 

Edhe kryeministrja Ana Bërnabiç, e cila e mori mandatin një vit më parë, u shpreh e gatshme të japë dorëheqjen për t’i dhënë fund krizës politike.

 

Përveç situatës me serbët e Kosovës, qeveria në Beograd prej muajsh po përballet me një opozitë të pakënaqur dhe protesta të vazhdueshme.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re