Shalqiri është një frut i pasur me vitamina dhe minerale dhe ka shumë veti të dobishme për trupin . Ndihmon në detoksifikimin dhe pastrimin, ka një fuqi të lartë ngopëse dhe ndihmon për të rimbushur mineralet e humbura me djersitjen gjatë verës. Shalqiri  është një frut me formë të rrumbullakët ose ovale dhe është shumë i rëndë, madje arrin të peshojë 20-25 kg. Ka rreth 50 lloje shalqiri në natyrë e në treg.

Bima e shalqirit i përket familjes Cucurbitaceae, e njëjtë me atë të kastravecit, kungullit dhe pjeprit. Shalqiri piqet nga qershori deri në shtator, kështu që është një frut zakonisht veror. Ka shumë veti terapeutike, le t’i zbulojmë së bashku.

Shalqiri: kalori dhe vlera ushqyese

Shalqiri është një frut i pasur me ujë, i cili përfaqëson rreth 95% të përmbajtjes së tij, dhe ka një fuqi të lartë ngopëse. Përmbajtja e tij kalorike është shumë e ulët: 100 gr shalqi sjell vetëm 30 kalori. Këto karakteristika e bëjnë atë një aleat të vlefshëm të dietës. Prandaj, shalqiri është një frut që shuan etjen, i përsosur për verën, dhe përmban lloje të ndryshme të vitaminave dhe mineraleve, kështu që është i shkëlqyeshëm për rikuperimin e substancave të humbura nga djersitja dhe në rast të rraskapitjes për shkak të nxehtësisë së verës. Ai gjithashtu ka lloje të ndryshme të antioksidantëve siç është likopeni i cilii i jep ngjyrën e tij të kuqe.

Vlera ushqyese për 100 gr shalqi
Ujë 91,47 gr
kcal 30
Proteina 0,61 gr
Yndyrna 0,15 gr
Fibra 0,4 g
Kalcium 7 mg
Magnez 10 mg
Kalium 112 mg
Fosfor 11 mg
Vitamin C 8,1 mg
Folate 3 µg
Vitamina A 28 µg
Besta-karoten 3,3 µg
Likopen 4.5 mg
Indeksi i glicemisë 75

 

Shalqiri: Karakteristikat ushqyese

Shalqiri është një burim mineralesh, në veçanti përmban kalium, fosfor dhe magnez.

Ky frut është i pasur me antioksidantë si beta-karoteni, pararendësi i Vitaminës A, dhe likopeni tipike e domateve dhe perimeve të kuqe. Shalqiri është gjithashtu i pasur me një aminoacid të veçantë, citrulinën. Le t’i shikojmë këto substanca në detaje.

Kaliumi: shalqiri është një burim i mirë i kaliumit, një mineral që ka vetinë e uljes së presionit të gjakut, pasi promovon eliminimin e lëngjeve të tepërta duke kundërshtuar mbajtjen e ujit dhe rregullon rrahjet e zemrës. Fosfori: fosfori kryen funksione të ndryshme dhe të rëndësishme në trup. Rregullon pH, është pjesë e fraksionit mineral të kockave dhe dhëmbëve, është një përbërës i proteinave dhe enzimave, merr pjesë në aktivizimin e disa vitaminave dhe proceseve të riparimit të qelizave.

Magnezi: në shalqi gjejmë gjithashtu një sasi të mirë të këtij minerali, i cili transmeton impulset nervore, rregullon ritmin e kontraktueshmërisë së zemrës dhe muskujve.

Vitamina C: e quajtur edhe acidi askorbik, Vitamina C ka një veprim të fuqishëm antioksidues dhe për këtë arsye kundërvepron veprimin e radikalëve të lirë që parandalojnë plakjen e qelizave dhe formimin e qelizave kancerogjene. Ai stimulon sistemin imunitar, duke mbrojtur kundër ftohjes dhe gjendjeve të gripit.

Beta-karoteni: është një pigment antioksidues që i jep bimëve ngjyrën tipike të verdhë-portokalli. Përfaqëson pararendësin e Vitaminës A e cila kryen funksione të shumta në trupin tonë pasi është thelbësore për rritjen dhe diferencimin e qelizave, duke ndërhyrë në zhvillimin embrional, mbron funksionin vizual, është thelbësor për rritjen e kockave dhe mban lëkurën të shëndetshme.

 Likopeni: shalqiri është një burim natyral i likopenit, një karotenoid përgjegjës për ngjyrosjen e kuqe të perimeve si domatet, shalqirin etj.. Ka një aktivitet të theksuar antioksidues, i cili e bën atë efektiv në parandalimin e tumoreve dhe në luftën kundër plakjes. Ai gjithashtu ka një veprim anti-inflamator, pengon formimin e pllakave aterosklerotike dhe mbron sytë nga degjenerimi që ndodh me avancimin e moshës;

Citrulina: është një aminoacid jo thelbësor, domethënë, i cili mund të sintetizohet nga trupi. Citrulina parandalon hipertensionin dhe mbron sistemin kardiovaskular pasi është në gjendje të balancojë presionin dhe të mbajë muret arteriale elastike.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re