Home SHQIPERIA ShBA dënon sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë: Aktivitet keqdashës nga Irani

ShBA dënon sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë: Aktivitet keqdashës nga Irani

0
ShBA dënon sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë: Aktivitet keqdashës nga Irani

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar kundër Iranit, pas sulmit kibernetik mbi sistemin Tims në Shqipëri.

 

Këshilli i Sigurisë Kombëtare në një postim në rrjetin social “twitter”, ka dënuar sulmin dhe ka theksuar se po mbështet përpjekjet e shqipërisë për t’u rimëkëmbur.

 

“Shtetet e Bashkuara dënojnë sulmin kibernetik të 9 shtatorit kundër aleatit tonë në Nato, Shqipërisë. Ky aktivitet keqdashës kundër Shqipërisë vjen pas sulmit kibernetik të 15 korrikut të kryer nga qeveria e Iranit. Qeveria e Shba po mbështet përpjekjet e Shqipërisë për t’u rimëkëmbur.”-ka deklaruar  këshilli i sigurisë kombëtare.

 

Dy ditë më parë Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione ndaj ministrisë iraniane të zbulimit dhe ministrit të saj Esmail Khatibi për përfshirje në aktivitete kibernetike kundër Shba përfshi këtu edhe sulmin ndaj Shqipërisë.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë