Home BOTA SHBA, mbi 100 mijë familje pa energji elektrike nga Uragani Nate

SHBA, mbi 100 mijë familje pa energji elektrike nga Uragani Nate

0

Mbi 100 mijë shtëpi sot kanë mbetur pa energji elektrike në shtetet ferderale amerikane Mississippi dhe Alabama si pasojë e uraganit Nate, transmeton AA.
Kompania Alabama Power ka njoftuar se 59 mijë konsumatorë kanë mbetur pa energji elektrike në shtetin juglindor të SHBA-së, kurse në Mississippi urgani Nate ka lënë rreth 48 mijë shtëpi pa energji elektrike.
Uragani Nate ka goditur herët në mëngjes brigjet e Mississipit me erëra të fuqishme të reshje shiu që shkaktuan përmbytje në rrugët dhe autostradat rajonale.
Zyrtarët e Louisiana-s dhe Mississippit më herët në shtetet e tyre shpallën gjendje të jashtëzakonshme.
Në Louisiana madje është kërkuar evakuimi i disa zonave të caktuara bregdetare dhe vendosja e barrierave në prag të mbërritjes së uraganit që pritej.