Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje sot Rusisë, Turqisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe që të pezullojnë menjëherë ndërhyrjen ushtarake në Libi dhe të respektojnë sovranitetin e vendit, i cili po shkon drejt formimit të një qeverie të unifikuar, mbajtjen e zgjedhjeve dhe përfundimin e viteve të konfliktit.

Zv.ambasadori amerikan në Kombet e Bashkuara, Richard Mills i tha Këshillit të Sigurimit se administrata e re e SHBA, e udhëhequr nga Presidenti Joe Biden, mbështet kërkesat e partive rivale libiane për t’i dhënë fund ndërhyrjes ushtarake dhe për të tërhequr forcat e huaja dhe mercenarët, siç parashikohet në marrëveshjen e armëpushit në 23 tetor 2020, njoftoi AP.

“Aktorët e jashtëm që ndërhynë ushtarakisht në këtë konflikt injoruan plotësisht kërkesat e libianëve.Ne u bëjmë thirrje të gjitha vendeve të huaja, duke përfshirë Rusinë, Turqinë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, të pranojnë sovranitetin e Libisë dhe të pezullojnë çdo ndërhyrje ushtarake në Libi menjëherë,” tha Mills.

Ai shtoi se Shtetet e Bashkuara i bënë thirrje Turqisë dhe Rusisë “që menjëherë të fillojnë tërheqjen e forcave të tyre nga Libia dhe largimin e mercenarëve dhe ndihmësve të huaj të rekrutuar, financuar, vendosur dhe mbështetur në Libi”.

Mills u bëri këtë thirrje pasi e dërguare e KB në Libi, Stephanie Williams tha në seancë se shpërndarja e pajisjeve ushtarake me aeroplan vazhdon në pozicionet në të dy palët, duke minuar marrëveshjen për armëpushim.

Williams u bëri thirrje të gjithë luftëtarëve dhe mercenarëve të huaj që nuk u larguan nga Libia deri më 23 janar, siç përcaktohet në marrëveshje, ta bëjnë atë menjëherë.

Turqia është aleati kryesor i qeverisë së njohur ndërkombëtarisht të Libisë, me qendër në Tripoli, ndërsa Rusia, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Egjipti mbështesin forcat e komandantit Khalifa Haftar, të cilat kontrollojnë pjesën më të madhe të pjesës lindore dhe jugore të vendit.

Libia u zhyt në kaos gjatë kryengritjes në 2011 kur udhëheqësi i saj i vjetër Muammar Gaddafi u përmbys dhe u vra. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re