Home SHQIPERIA SHBA urdhëron të largohen nga Ukraina familjarët e diplomatëve, thirrje edhe qytetarëve: Rusia po planifikon…

SHBA urdhëron të largohen nga Ukraina familjarët e diplomatëve, thirrje edhe qytetarëve: Rusia po planifikon…

0
SHBA urdhëron të largohen nga Ukraina familjarët e diplomatëve, thirrje edhe qytetarëve: Rusia po planifikon…

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

SHBA ka urdhëruar të afërmit e stafit të ambasadës së saj në Ukrainë të largohen mes tensioneve në rritje në rajon.

Departamenti i Shtetit ka dhënë gjithashtu leje për largimin e stafit jothelbësor dhe u bëri thirrje qytetarëve amerikanë në Ukrainë që të konsiderojnë largimin.

Në një deklaratë, SHBA tha se kishte raportime se Rusia po planifikon një veprim të rëndësishëm ushtarak kundër Ukrainës.

Rusia ka mohuar pretendimet se po planifikon të pushtojë Ukrainën.

Departamenti i Shtetit paralajmëroi gjithashtu njerëzit që të mos udhëtojnë në Ukrainë dhe Rusi për shkak të tensionit të vazhdueshëm dhe “potencialit për ngacmim ndaj qytetarëve amerikanë”.

“Ka raportime se Rusia po planifikon veprime të rëndësishme ushtarake kundër Ukrainës”, ishte një nga deklaratat e DASH .

Një zyrtar i Departamentit të Shtetit i tha agjencisë së lajmeve AFP se ambasada mbetet e hapur, por paralajmërime të përsëritura nga Shtëpia e Bardhë se një pushtim mund të vijë në “çdo kohë”.

Ata thanë se qeveria “nuk do të jetë në gjendje të evakuojë qytetarët amerikanë në një rast të tillë”.

Lëvizja e SHBA-së është pjesë e një sërë masash paraprake që Departamenti i Shtetit përdor kur krizat mund të vënë në rrezik diplomatët amerikanë, raporton Barbara Plett Usher e BBC-së.

Mendohet se asgjë specifike gjatë 24 orëve të fundit nuk e ka shkaktuar vendimin.

Kreu i aleancës së mbrojtjes ushtarake të NATO-s ka paralajmëruar se ekziston rreziku i një konflikti të ri në Evropë pasi rreth 100,000 trupa ruse janë grumbulluar në kufi.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë