Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Një shegë përbëhet nga shumë fara të vogla, që përmbajnë një koktej efektive. Vetem një gotë  lëng shege në ditët mbrojnë zemrën dhe enët e gjakut – dhe kanë shumë efekte të tjera promovuese për shëndetin – me kusht që të jetë lëng i drejtë me 100 për qind përmbajtje frutash dhe pa sheqer të shtuar. Por edhe lëvozhgat dhe lulet e shegës kanë diçka të veçantë.

Lëngu i shegës: I mirë për zemrën dhe enët e gjakut

Substancat dytësore bimore polifenolet dhe flavonoidet, të cilat shega i përmban në bollik, mbrojnë enët e zemrës nga kolesteroli i dëmshëm. Vetëm një gotë lëng shege në ditë i mban enët elastike dhe, sipas studimit, ul presionin e gjakut – kjo zvogëlon rrezikun e ngurtësimit të arterieve.

Përbërësit veprojnë kundër baktereve dhe viruseve

Lëvorja përmban gjithashtu përbërës të rëndësishëm. Plagët e kancerit dhe infeksionet e fytit mund të trajtohen me një infuzion të bërë nga lëvozhgat e frutave. Hidhni ujë të valë mbi tas, lëreni disa minuta pastaj pijeni me gllënjka të vogla. Megjithatë, frutat duhet t’i blini në cilësi organike, sepse shegët shpesh spërkaten dhe mund të përmbajnë mbetje pesticidesh.

Shegët i japin fuqi zorrëve

Acidi elagjik në shegë metabolizohet nga bakteret e zorrëve në urolithin. Ky produkt degradues ka një efekt anti-inflamator. Gjithashtu mund të mbyllë vrimat në murin e zorrëve dhe kështu të forcojë zorrët. Në eksperimentet e kafshëve, inflamacioni i zorrëve u ul pas një jave trajtimi. Ky zbulim mund të përdoret gjithashtu në trajtimin e sëmundjeve inflamatore të zorrëve te njerëzve, si koliti ulceroz ose sëmundja e Crohn.

E mirë për trurin

Truri është veçanërisht i ndjeshëm ndaj stresit oksidativ. Dëmtimi i qelizave të shkaktuara nga radikalet e lira luan një rol në zhvillimin e demencës. Polifenoli punicalagin në lëngun e shegës mund të mbrojë qelizat nervore, ka treguar një studim.

Mbrojtje për mëlçinë

Lëngu i shegës ka një efekt antioksidant – kjo do të thotë se përbërësit e tij parandalojnë radikalet e lira që të dëmtojnë indet. Kjo mund të ketë një efekt pozitiv në mëlçi: Të paktën në eksperimentet e kafshëve, lëngu i shegës ishte në gjendje të reduktonte oksidimin e dëmshëm në mëlçi me 60 për qind dhe të ndihmonte trupin të riparonte zonat e dëmtuara. Ende nuk ka asnjë provë të këtij efekti tek njerëzit.

Shega lehtëson dhimbjet

Farat e shegës përmbajnë substanca bimore antocianë. Ato mund të zvogëlojnë inflamacionin dhe të zvogëlojnë dhimbjen. Prandaj lëngu i shegës rekomandohet ndër të tjera për dhimbjet e reumatizmës. Përveç kësaj, antocianinet mund të bllokojnë enzimat që janë të përfshira në proceset inflamatore në trup.

Mbron lëkurën

Farat e shegës përmbajnë një acid yndyror Omega 5 të rrallë, por shumë të shëndetshëm: Punicin. Zvogëlon ënjtjen, stimulon prodhimin e vetë trupit të kolagjenit dhe mund të lehtësojë inflamacionin, duke përfshirë edhe lëkurën. Prandaj, vaji i shegës është shumë i popullarizuar në industrinë e kozmetikës. Një studim i shkencëtarëve nga Kalifornia ka treguar se koncentrati i shegës mund të mbrojë qelizat e lëkurës nga rrezet UV. Ka edhe vëzhgime që vaji i shegës ndihmon me sëmundjet e lëkurës si ekzema.

 

Kini kujdes kur merrni ilaçe

Kushdo që merr rregullisht mjekim ose vuan nga një sëmundje kronike, nuk duhet të marrë asnjëherë lëng shege apo koncentrat pa rekomandimin e mjekut të tij. Vetëm një gotë lëngu në ditë mund të ngadalësojë shpërbërjen e medikamenteve në mëlçi.

 

Përshtati nga Gjermanishtja në Shqip: Marsida Bregasi

Burimi: Granatapfel: Wunderwaffe für Immunabwehr, Herz und Gefäße | NDR.de – Ratgeber – Gesundheit.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re