Home SHQIPERIA “Shembja e urës mbi Drino, rrezik për jetën e qytetarëve”/ Shehu: Diskriminimi nuk ka fund

“Shembja e urës mbi Drino, rrezik për jetën e qytetarëve”/ Shehu: Diskriminimi nuk ka fund

0
“Shembja e urës mbi Drino, rrezik për jetën e qytetarëve”/ Shehu: Diskriminimi nuk ka fund

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ish-ministri i Shëndetësisë Tritan Shehu, ka ngritur shqetësimin për shembjen e urës Drino.

 

Shehu thekson se shembja e urës Drino, bllokon banorët dhe të gjitha lëvizjet që kanë lidhje me tokat ,bujqësore apo lëvizjet normale. Ai shton se kjo situatë jo vetëm që shkatërron ekonominë , por rrezikon edhe jetën e banorëve.

 

“Diskriminimi nuk ka fund, Lazarati vazhdon i izoluar. Nje gjendje kjo e paralajmeruar dhe e para prire nga te tjera shkaterrime e lene pa zgjidhje.Shembja e ures mbi Drino bllokon krejtesisht ata banore, bagetine e tyre, lidhjet me fushen e tokat bujqesore, levizjet normale.Edhe ajo pak infrastrukture e vjeter e primitive, larg standarteve, ne vend qe te perimeresohet, rinovohet, lihet te degradoje plotesisht.

 

Aktualisht nuk ka asnje ure lidhese, megjithese aty kalojne dy rjedhje lumore. Kjo jo vetem shkaterron ekonomine, por rrezikon rende dhe jeten e banoreve, ne fakt viktimat nuk kane munguar ne kohe, si pasoje e gjendjes katastrofale aty.

 

Keta banore fisnike te lene pa pune, ky fshat vlerash e traditash i lene pa kujdes, pa permiresim a ndertim infrastrukture, tashme eshte venre ne pozita edhe me te veshtira per mbijetese. Qellimi diabolik i ketij rregjimi eshte vetem t’i detyroje ata te largohen.

 

Nje politike dhe nje hakmarje patologjike kjo ndaj atyre banoreve te kulturuar, te pa lekundur ne parimet e tyre per pune, drejtesi, demokraci dhe ndershmeri. Vetem te bashkuar ne nje opozite te forte do te mund te perballojme kete rregjim anti vlerash”, shkruan Shehu.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë