Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës pretendon se ka goditur një rrjet të madh spiunazhi rus në jug të vendit. Sipas autoriteteve vendase raportohet se 13 informatorë janë arrestuar në rajonin e Mykolaiv, të gjithë banorë vendas. Katër nga të arrestuarit ishin gjetur tashmë fajtorë dhe janë dënuar me burg me kusht nga tetë deri në 15 vjet.

 

“Kriminelët mblodhën informacione në lidhje me vendndodhjet dhe lëvizjet e Forcave të Mbrojtjes në rajonin jugor. Ata gjithashtu koordinuar sulmet ajrore ruse në infrastrukturën rezidenciale dhe publike të qendrës rajonale”, sipas SBU.

 

Mykolaiv u godit pothuajse çdo ditë nga raketat ruse për pjesën më të madhe të vitit 2022, por ka parë më pak sulme që kur Ukraina rimori pjesën më të madhe të rajonit fqinj Kherson vjeshtën e kaluar, raporton CNN.

 

Ukraina tha se informatorët kishin ndihmuar Rusinë të sulmonte një ndërtesë shumëkatëshe në Mykolaiv me një sistem raketash anti-ajrore S-300 në vjeshtën e vitit 2022. Shtatë civilë, përfshirë një fëmijë, u vranë si rezultat i sulmit rus në atë kohë.

 

Sipas hetimit, informatorët rusë ia kaluan koordinatat e objektivave ukrainas Shërbimit Federal të Sigurisë së Rusisë përmes një ndërlidhësi” të cilin SBU e quajti si bloger pro-Kremlinit Sergej Lebedev.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re