Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Komandanti i marinës gjermane dha dorëheqjen të shtunën pas deklaratës së tij se presidenti rus Vladimir Putin meritonte respekt dhe se Krimeja e pushtuar nga Rusia “nuk do të kthehet kurrë në Ukrainë” mori kritika të gjera.

“Kam kërkuar nga ministrja e Mbrojtjes Christine Lambrecht që të më shkarkojë menjëherë nga detyrat e mia”, tha zëvendësadmirali Kay-Achim Schoenbach.

“Ministrja e pranoi kërkesën time”, shtoi ai.

Ai dha dorëheqjen pas komenteve të bëra në Indi të premten. Pas kësaj, Ukraina i bëri thirrje ambasadorit gjerman dhe Schönbach që të tërheqin deklaratën.

“Ajo që ai me të vërtetë dëshiron është respekti,” tha ai për Putinin. “Dhe t’i japësh dikujt respekt kushton pak, nëse jo asgjë. Nëse më pyet mua, është e lehtë t’i japësh respektin që ata vërtet kërkojnë dhe ndoshta e meritojnë gjithashtu.”

Komentet e Schönbach vijnë pasi Moska vendosi 100,000 trupa përgjatë kufijve të Ukrainës, duke çuar në javë të tëra përpjekjesh diplomatike për të parandaluar luftën.

Rusia mohon të planifikojë ndonjë gjë, por gjithashtu kërkon që NATO të zotohet të mos pranojë Ukrainën në anëtarësim ose të zgjerohet më tej në Evropën Lindore.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë