Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Qyteti më i populluar në Emiratet e Bashkuara Arabe, Dubai është kthyer në një qendër globale për turizmin, biznesin dhe pasuritë e paluajtshme. Vendndodhja e saj strategjike, jeta pa taksa dhe komoditetet e klasit botëror kanë tërhequr të famshëm që kërkojnë një mënyrë jetese luksoze dhe një parajsë për investimet e tyre.

Me horizontin e tij ikonik, plazhet unike dhe përvojat e pashembullta të blerjeve, nuk është çudi që disa të famshëm të profilit të lartë kanë zgjedhur Dubain si vendndodhjen e shtëpive të tyre ultra luksoze, sipas therichest.com.

  1. Lindsay Lohan – 4 milionë dollarë

Aktorja dhe këngëtarja Lindsay Lohan aktualisht jeton në Dubai me bashkëshortin e saj, financierin Bader Shammas. Çifti thuhet se ka blerë një vilë 4 milionë dollarësh në Palm Jumeirah, një arkipelag i krijuar nga njeriu i njohur për rezidencat dhe hotelet e tij luksoze. Ndërsa nuk ka shumë detaje për vilën e Lohan, pronat e tjera në zonë mburren me pamje mahnitëse të Gjirit Arabik dhe kanë një plazh privat, pishinë dhe kopsht të harlisur. Dashuria e saj për Dubain është e dukshme, pasi ajo vlerëson privatësinë dhe mjedisin multikulturor të qytetit.

 

  1. Michael Schumacher – 7 milionë dollarë

Piloti legjendar i Formula 1, Michael Schumacher, zotëron një rezidencë prej 7 milionë dollarësh të ndërtuar me porosi në Palm Jumeirah. Sipas LLM, prona luksoze e dhuruar atij nga Princi i Kurorës së Dubait, Sheikh Mohammed bin Rashid al Maktoum shtrihet në 6,705 metra katrorë dhe përfshin një plazh privat, pishinë dhe kopshte me peizazh. Dizajni i rezidencës pasqyron pasionin e Schumacher për garat, me arkitekturë të hijshme, moderne dhe pajisje moderne.

 

  1. Madonna – 17.3 milionë dollarë

Mbretëresha e popit, Madonna, njihet për shijen e saj luksoze në pronat e paluajtshme. Ajo zotëron një pjesë të The World, një arkipelag artificial në Dubai, veçanërisht në zonën që përfaqëson Evropën. Sipas “Celebrity Homes”, rezidenca e saj në ishull, me vlerë më shumë se 17.3 milionë dollarë, ka një plazh privat 1.2 kilometra dhe një marinë. Një nga veçoritë më unike të shtëpisë së saj është dhoma e ndenjes nënujore, e cila i lejon asaj të shikojë jetën detare duke notuar ndërsa ajo pushon. Ishujt e Botës ofrojnë privatësi të pashembullt për banorët e tyre, duke i bërë ata një vend ideal për shtëpinë ultraluksoze të Madonna-s.

 

  1. David dhe Victoria Beckham – 16 milionë dollarë

Futbollisti veteran anglez David Beckham dhe gruaja e tij stiliste Victoria Beckham kanë prona në Dubai për më shumë se dy dekada. Në vitin 2002, ata blenë një vilë luksoze në Palm Jumeirah për 1.6 milionë dollarë, të cilën më vonë ua dhuruan prindërve të Victoria në vitin 2009, kur vlera e saj ishte rritur në 9.9 milionë dollarë. Ata janë shumë të fshehtë për pronat e tyre në Dubai. Megjithatë, një video e postuar në Instagram nga shtëpia Palm Jumeirah tregon një pishinë të hapur me piedestale rreth saj. Në vitin 2009, ata blenë një shtëpi tjetër në Burj Khalifa për rreth 5 milionë dollarë.

 

  1. Hilary Swank – 17 milionë dollarë

Aktorja e Hollivudit Hilary Swank ishte e përfshirë në mënyrë aktive në zhvillimin dhe evolucionin e The World. Në vitin 2008, ai mori pjesë në “Aquitania”, një projekt i vendosur brenda arkipelagut të quajtur sipas një rajoni të lashtë francez, sipas “Square Yards”. Select Group dhe Select Property drejtuan projektin që u zhvillua në ishullin që përfaqëson Spanjën dhe Francën. Ndërsa tiparet dhe çmimi i pronës së Swank nuk janë bërë të ditur, aty pronat zakonisht kushtojnë rreth 17 milionë dollarë.

 

  1. Roger Federer – 23.5 milionë dollarë

Legjenda zvicerane e tenisit Roger Federer zotëron një apartament luksoz me vlerë 23.5 milionë dollarë në rrokaqiellin e famshëm “Le Reve” në Dubai, siç raporton The Sun. Kjo rezidencë luksoze është blerë në vitin 2014 dhe ofron pamje mahnitëse të marinës. Ka një numër pajisjesh të nivelit të lartë, duke përfshirë një helikopter me qira dhe një sistem shtëpie inteligjente që përfshin ndriçimin, temperaturën dhe kontrollin nga çdo dhomë.

 

  1. Mukesh Ambani – 80 milionë dollarë

 

Manjati indian Mukesh Ambani, një nga njerëzit më të pasur në botë, zotëron një rezidencë prej 80 milionë dollarësh në distriktin verior Palm Jumeirah. Kjo pronë mahnitëse buzë plazhit krenohet me pamje mahnitëse dhe një mori karakteristikash mbresëlënëse. Me dizajnin e tij unik të frymëzuar nga arkipelagët, shtimi i vitit 2022 në portofolin e pronave Ambani është padyshim një nga më të bukurit në qytet. Prona është e zbukuruar me mermer të hollë italian dhe përmban një bar të pajisur plotësisht, sallë pritjeje dhe skulptura mahnitëse arti. Ka dhjetë dhoma gjumi luksoze, një banjë private dhe pishina të shumta. Ambani me vlerë 80 milionë dollarë ka gjithashtu një plazh privat 70 metra, duke u ofruar mysafirëve një përvojë të pashembullt luksi dhe relaksi.

 

  1. Brad Pitt dhe Angelina Jolie – 100 milionë dollarë

Para ndarjes së tyre, superyjet e Hollivudit Brad Pitt dhe Angelina Jolie blenë një ishull privat masiv prej 100 milionë dollarësh në arkipelagun The World të Dubait. Ishulli përmban një eko-rezidencë të ndërtuar për qëllime me një plazh privat, një helikopter dhe një rrjet rrugësh ujore. Investimi masiv i çiftit nxjerr në pah angazhimin e tyre për të mbrojtur mjedisin dhe dashurinë e tyre për pronat unike dhe luksoze.

Nga vilat mahnitëse buzë plazhit deri te penthouse-et luksoze dhe ishujt privatë, këta të famshëm nuk kanë kursyer asnjë shpenzim për të krijuar shtëpitë e tyre të ëndrrave në Dubai. Rezidencat e tyre luksoze pasqyrojnë pasurinë dhe prestigjin e tyre dhe vlerësimin e tyre për përzierjen unike të qytetit të kulturës, arkitekturës dhe komoditeteve të klasit botëror. Shtëpia luksoze e Brad Pitt dhe Angelina Jolie me vlerë 100 milionë dollarë në ishull është shtëpia më e shtrenjtë e të famshëmve në Dubai. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re