Ish-guvernatori i New Mexico-s, Bill Richardson, një figurë e gjatë në politikën demokrate që shërbeu si sekretar i energjisë dhe ambasador i OKB-së në administratën e Clinton-it, vdiq të premten, tha Qendra Richardson për Angazhimin Global. Ai ishte 75 vjeç.

Richardson vdiq në gjumë në shtëpinë e tij verore në Massachusetts.

Ai e kaloi tërë jetën e tij në shërbim të të tjerëve – duke përfshirë kohën e tij në qeveri dhe më pas një karrierë në lirimin e njerëzve që u mbajtën peng ose të burgosur gabimisht jashtë shtetit. Nuk kishte asnjë person me të cilin guvernatori Richardson nuk do të fliste nëse do t’i premtonte kthimin e lirisë së personit”, tha Mickey Bergman, nënkryetar i Qendrës Richardson, në një deklaratë.

“Bota ka humbur një kampion për ata që janë mbajtur padrejtësisht jashtë vendit, dhe unë kam humbur një mentor dhe një mik të dashur.”

Ai gjithashtu mori pjesë në krijimin e Marrëveshjes së Paqes të Dejtonit, e cila ndaloi luftën në Bosnje.

Senatori demokrat nga New Mexico, Martin Heinrich tha se “trashëgimia e guvernatorit Richardson do të ketë një ndikim të qëndrueshëm” në një deklaratë për X.com.

“Guvernatori Richardson besonte se New Mexico mund të arrinte gjëra të mëdha. Ambicia e tij për shtetin tonë nënkuptonte që ai kurrë nuk pranoi mediokritetin dhe gjithmonë na inkurajonte të luftonim për të ardhmen që meritonim. Unë isha i privilegjuar të shërbeja në administratën e tij dhe do të jem përgjithmonë mirënjohës për gjithçka që më mësoi”, ka shkruar Heinrich, sipas CNN.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re