Miliarderja Lily Safra, e veja e bankierit Edmond Safra, vdiq të shtunën në moshën 87-vjeçare, njoftoi Fondacioni Edmond J. Safra, e së cilës ishte presidente.

“Për më shumë se 20 vjet, zonja Safra mbështeti besnikërisht trashëgiminë filantropike të bashkëshortit të saj të dashur, Edmondit, duke mbështetur qindra organizata në mbarë botën”, thuhet në njoftimin për shtyp të Fondacionit.

Varrimi i saj do të bëhet të hënën në Gjenevë të Zvicrës.

E lindur në Porto Alegre të Brazilit, ajo kaloi një pjesë të jetës së saj në Monako dhe Gjenevë ku dha frymën e fundit.

Ajo u martua me Edmond Safra në vitin 1976, nga i cili trashëgoi pasurinë pas vdekjes së tij në vitin 1999 në sulmin me zjarr në shtëpinë e tyre në Monako nga infermierja e tij – një krim që tronditi opinionin publik në atë kohë.

E njohur për filantropinë e saj, ajo kishte mbështetur veçanërisht kërkimet për sëmundjen e Parkinsonit dhe sëmundjet e tjera të trurit.

Ai gjithashtu kishte dhuruar 10 milionë euro për rindërtimin e Katedrales Notre-Dame pas zjarrit shkatërrues në 2019. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re