Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Miliarderi amerikan Robert Durst vdiq në burg të hënën. Ai ishte 78 vjeç. Në tetor të vitit të kaluar, ai u dënua me burgim të përjetshëm për vrasjen e shoqes së tij Susan Berman në vitin 2000.

Ai ishte i lidhur dhe me dy vrasje të tjera.

Avokati i tij konfirmoi se Durst vdiq nga një vdekje natyrale dhe se ai kishte probleme të shumta shëndetësore. Sipas New York Post, Durst përfundoi në spital vitin e kaluar për shkak të një infeksioni COVID dhe gjithashtu kishte kancer në fshikëz.

Durst pranoi aksidentalisht tre vrasje të vjetra të pazbardhura gjatë xhirimeve të dokumentarit të HBO-së të vitit 2015. Ndërsa mbante ende mikrofonin pas një interviste, ai u filmua duke mërmëritur me vete në tualet: “Çfarë bëra? I vrava të gjithë, sigurisht.”

Ai akuzohet se qëlloi Bermanin në kokë për të mbuluar zhdukjen e gruas së tij Kathleen McCormack Durst, e cila u zhduk në Nju Jork në vitin 1982.

78-vjeçari u gjykua vetëm për vrasjen e Bermanit në shtëpinë e saj në Kaliforni dhe dyshohet për vrasjet e gruas dhe ish-fqinjës së tij, të ndodhura në 39 vitet e fundit.

Edhe pse dyshohej prej vitesh për zhdukjen e gruas së tij, një studente mjekësie 29-vjeçare, asnjë akuzë nuk është ngritur kurrë.

Prokurorët thanë se ai e vrau atë dhe se 18 vjet më vonë ai vendosi të vriste Berman sepse ajo u zbuloi të tjerëve se po e ndihmonte atë të mbulonte krimin.

Menjëherë pas shpalljes së vendimit, familja McCormack kërkoi nga një prokuror në Westchester County, Nju Jork, të ndiqte penalisht Durst dhe çështja u rihap në maj.

Prokurorët gjithashtu e lidhën Durst-in me vrasjen e fqinjit Morris Black në Galveston, Teksas, në vitin 2001. Durst u lirua nga akuza për vrasje, megjithëse ai pranoi se e kishte copëtuar Black dhe hodhi eshtrat e tij pasi u godit aksidentalisht.

Durst ishte nipi i themeluesit të një prej kompanive kryesore të pasurive të paluajtshme në Nju Jork, dhe ai ndoqi shpalljen e vendimit nga burgu për ekspozim ndaj koronavirusit.

Ai u arrestua teksa po hynte në një hotel në New Orleans, ku u raportua me një emër të rremë, vetëm pak orë para transmetimit të episodit të fundit të dokumentarit të HBO-së, pa të cilin sipas prokurorëve nuk do të kishte asnjë dënim. /teshesh.com

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë