Skip to content

Shuhet në hotel njeriu i raketave në Tajvan

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Zëvendës kreu i kërkimit dhe zhvillimit në Ministrinë e Mbrojtjes së Tajvanit u gjet i vdekur në një dhomë hoteli të shtunën në mëngjes pasi pësoi një atak në zemër, njoftoi Agjencia Qendrore e Lajmeve (CNA).

Ou Yang Li-hsing, nënkryetari i Institutit Kombëtar të Shkencës dhe Teknologjisë Chung-Shan, vdiq në një dhomë hoteli në Tajvanin jugor.

Autoritetet thanë se 57-vjeçari Ou Yang vdiq nga një atak në zemër në një dhomë hoteli ku nuk kishte shenja të një “thyerjeje”.

Sipas agjencisë së lajmeve, familja e tij tha se ai kishte një histori të sëmundjes së zemrës dhe kishte vendosur një stent në zemër.

Ou Yang ishte në një udhëtim pune në rajonin jugor të Pingtung, raportoi CNA, duke shtuar se ai mori detyrën në fillim të vitit për të mbikëqyrur projekte të ndryshme të prodhimit të raketave.

Instituti në pronësi të ushtrisë po operon me më shumë se dyfishin e kapacitetit, duke prodhuar më shumë se 500 raketa këtë vit ndërsa ishulli forcon fuqinë e tij luftarake mes asaj që e sheh si një kërcënim ushtarak kinez në rritje.

Si për ironi fati, vdekja e tij ndodh pikërisht në një kohë tensioni ushtarak mes vendit të tij dhe Kinës.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë