Ne të gjithë e dimë se sheqeri është me të vërtetë i dëmshëm. Por tani,kur ta lexoni këtë lajm, do ta shmangni totalisht sheqerin. Sipas shkencëtarëve duke ëmbëlsuar pijet me sheqer, në veçanti kafenë, ne rrezikojmë të vdesim para kohe.

Sheqeri ndikon negativisht, pasi rrit rrezikun per shfaqjen e semundjeve:
– si problemet e zemrës
-ataku kardiak
-diabeti
-obeziteti.

Sheqeri përmban 16 kalori në një lugë çaji dhe shumica e njerëzve në një kafe hedhin më shumë se një lugë. Ndërsa e ëmbla është tërheqëse, përfundimisht është një shtesë e vazhdueshme e kalorive. Provo të përdorësh sheqer diabetik artificial apo natyror. Sigurisht, mënyra më e mirë është ta reduktosh.

/shkollaeshendetit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re