Home SOCIALE Si luanët e detit i përzunë njerëzit nga një plazh në Kaliforni

Si luanët e detit i përzunë njerëzit nga një plazh në Kaliforni

0
Si luanët e detit i përzunë njerëzit nga një plazh në Kaliforni

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Një video e marrë në një plazh në gjirin La Jolla të Kalifornisë në San Diego, që tregon luanët e detit duke ndjekur njerëzit nga plazhi, është bërë virale.

Videoja e postuar fillimisht në TikTok, raporton NBC, fillimisht shkaktoi shumë të qeshura dhe komente qesharake, por shkaktoi edhe shqetësim sepse tregon se sa afrohen njerëzit me këto kafshë të mëdha dhe i shqetësojnë ato.

NBC foli me Charlianne Yeyn, vajzën që ka xhiruar videon.

“Fillova xhirimet sepse ishte qesharake të shikoja këta luanë të mëdhenj deti duke përzënë turistët”, tha Yeyna, e cila thotë se po vizitonte La Jolla të premten e kaluar kur vuri re se notarët po afroheshin shumë me luanët e detit.

“Luanët e detit po flinin në plazh. Unë po i shikoja, dhe më pas një grua iu afrua më pak se një metër e gjysmë dhe po përpiqej të bënte një foto nga afër. Më pas luani i detit u zgjua dhe filloi të ndiqte njerëzit”, ajo tha.

Në video, dy luanë të detit mund të shihen duke lëvizur të shqetësuar në plazh ndërsa njerëzit ikin prej tyre, përpara se të tërhiqen përsëri në det dhe të largohen nga njerëzit.

Yeyn vëren se ajo ishte e shqetësuar për sigurinë e notarëve. Ai thotë se kudo janë vendosur tabela që paralajmërojnë mysafirët që t’u japin hapësirë ​​fokave dhe luanëve të detit sepse janë kafshë që jetojnë atje.

Kellen Clark, e cila e kaloi mëngjesin e së dielës në plazh me miqtë, thotë se videoja virale është një shembull i mirë se pse njerëzit duhet të respektojnë hapësirën e jetesës së luanëve të detit.

“Është habitati i tyre natyror. Njerëzit me të vërtetë nuk duhet t’u afrohen shumë,” tha Clark.

Yeyn shpreson që njerëzit që e panë videon e saj do të mësojnë diçka. 

“Më vjen mirë që u bë virale sepse rrit ndërgjegjësimin se sa të rrezikshme mund të jenë këto kafshë. Këto janë kafshë të egra, të cilat mbrohen në të njëjtën kohë. Thjesht duhet t’u lihet hapësirë”, tha vajza që ka xhiruar videon. /tesheshi.com/

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë